Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından deprem bölgesinde bulunan ailelere destek ödemeleri ve mükellefler için mücbir sebep hali ilan edildi. Deprem bölgesinde yer alan mükelleflere 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan edildi.

Bakanlık tarafından twitter hesabından yapılan açıklamaya göre 6 Şubat tarihinde gerçekleşen ve 10 ili kapsayan deprem, milletimizi derinden etkilediği belirtilerek tüm birimlerin imkânları ile sefer olduğu dile getirildi. Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Osmaniye ve Şanlıurfa illerine her türlü müdahaleyi yaparak depremde zarar gören vatandaşların yaralarını sarmaya devam edildiği dile getirilerek şu ifadeler yer verildi.

Depremde meydana gelen yaraların sarılması ve vatandaşlara barınma, beslenme gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanması amacı ile ilgili kurum ve kuruluşlar ile sürekli olarak iletişim halinde olmakla beraber, acil nakit taleplerde Bakanlık tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca deprem bölgesinde bulunan mükellefler için 31 Temmuz 2023 tarihine kadar mücbir sebep hali ilan ederek vergisel yükümlülükler ertelenmiştir. 6 Şubat ile 31 Temmuz tarihleri arasındaki yerine getirilmesi tüm yükümlülükler 31 Ağustos 2023 tarihine kadar uzatılmıştır.”

 

Yapılan açıklamada, halen uygulamakta olan 7256 ve 7326 sayılı Yapılandırma Kanunları kapsamında yer alan mart, mayıs ve temmuz aylarına ait ödenmesi gereken taksitler, mücbir hal bitimini izleyen ağustos, ekim ve aralık tarihlerine kadar uzatılması noktasında gerekli hazırlıkların yapıldığı da vurgulandı.

Devletin, sosyal devlet anlayışı ile depremden etkilenmiş olan vatandaşların yanında olduğu vurgulanarak gereken tüm desteklerin sağlanacağı ilerleyen süreçlerde ise kesintisiz olarak desteğin devam edeceği vurgulandı. En kısa zamanda ülke ve millet olarak sağlanacak birlik ve beraberlik ile bu günlerin atlatılacağı ifade edildi.

Deprem Bölgesindeki Sanayicilerin Talepleri

Sanayiciler ve iş dünyası temsilcileri, deprem bölgesinde bulunan tesisleri gezerek durum değerlendirmesi yaptı. Bölgede yapılan çalışmada OSB’lerin çalışmadığı tamamen durduğu, bazılarının ise düşük kapasite ile çalışabildiğini dile getiren temsilciler. Acil ihtiyacın ekmek ve su olduğu belirterek enerji iletiminin de dile getirdiler.

Deprem bölgesindeki iş dünyası temsilcileri, gerçekleştirilen çalışmaları ve sanayi tesislerinin durumları hakkında bilgi verdi. İlk planda elektrik ve doğalgaz iletiminin ivedilikle çözüme kavuşturulması belirtildi. Temel ihtiyaçlardan ekmek ve su maddelerine acil ihtiyaç olduğu belirtildi. Sanayi kesimi için;

  • Elektrik ve doğalgaz iletimi,
  • Akaryakıt istasyonlarının açılması,
  • Jeneratör,
  • İş makinası ve operatörlere ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.

Deprem Destek Ödemeleri Ne Zaman Ve Ne Kadar Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan deprem bölgesinde yapmış olduğu açıklama ile depremde zarar gören ailelere destek ödemesi yapılacağını dile getirdi. Deprem destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı ve ödemelerin ne tutarda olacağı merak konusu.

Kahramanmaraş’ta yaşanan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki deprem sonrası bölgede incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı yapmış olduğu açıklama ile depremden etkilenen ailelere destek verileceğini dile getirdi. Destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Ödemeler ne tutarda gerçekleşecek?

Deprem Destek Ödemesi Ne Kadar?

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde yaşanan deprem sonrasında açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu’nda yer alan çadır kentte yapmış olduğu açıklama ile depremde 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 50 binden fazla kişinin ise yaralandığını ifade eden Erdoğan 6 binden fazla binanın ise yıkıldığını dile getirdi.

Basın mensuplarına açıklama yapan Cumhurbaşkanın Recep Tayyip Erdoğan, depremde etkilenen alillere 15 bin lira destek ödemesi yapılacağını ifade etti.