Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 78. Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ekonomide yaşanan gelişmelere değindi. Erdoğan, enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını belirterek, “Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de sileceğiz” dedi.

Erdoğan, Türkiye’nin pandemi sürecinde büyüme performansıyla dünyaya örnek olduğunu vurgulayarak, “Türkiye, 2020 yılında yüzde 1,8 büyüyerek, G20 ülkeleri arasında Çin’den sonra ikinci sırada yer aldı. 2021 yılının ilk çeyreğinde ise yüzde 7 büyüme oranıyla, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olduk” diye konuştu.

Erdoğan, enflasyonla mücadelede de başarı sağlayacaklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Enflasyonla mücadelede de kararlıyız. Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de sileceğiz. Enflasyonu tek haneli rakamlara indirmek için gereken her adımı atacağız. Merkez Bankası başta olmak üzere, tüm kurumlarımızla uyum içinde çalışıyoruz. Enflasyonla mücadelede, reel sektörümüzün de desteğine ihtiyacımız var. Fiyat artışlarını makul seviyelerde tutarak, enflasyonla mücadeleye katkı sağlamanızı bekliyoruz.”

Erdoğan, Türkiye’nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat alanlarında yeni rekorlar kırmaya devam edeceğini belirterek, “Türkiye, 2023 hedeflerine emin adımlarla ilerliyor. Türkiye’yi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri yapmak için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.