Hisse senedi, borsada işlem gören holdinglerin sermaye paylarından bir bölümünü içeren yatırım varlıklarına denir.Halka arz olan firmalar, sermaye paylarının bir bölümünü borsada işleme koyar.Yatırımcılar ise bu hisse senetlerinin alım satımının yapılmasını sağlayarak borsada işlem yaparlar.Birikim değerlendirme yollarından biri olsa da hisse senedi alınıp satılırken dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır.

 

Öncelikli olarak hisselerini satın almayı düşündüğünüz şirketleri yakından takip etmelisiniz. Projelerini, geçmişteki başarılarını, geleceğe yönelik vaatlerini bilmeniz bu alanda kazanmanızı sağlar. Ayrıca bu şirketlerin hangi sektörlerde iş yaptıklarını da bilmelisiniz.

Hisse senetleri menkul kıymet çeşidinde alınan ve satılan varlıklardan birisidir. Şirketlerin halka arz ettikleri ortaklık payları biçiminde de açıklanabilir.Şirketin ana parasından eşit miktarda  pay taşımakta olan bu tür hisse senetleri borsa sektörü açısından çok önemlidir. Bir hisse senedinin değerli olabilmesi için şirketlerin kazanımlarının da iyi olması gerekmektedir.

Bir hisse senedi yalnız başına kazanç sağlayan bir yatırım aracı olamaz. Hisse senedinin değer kazanması için onu piyasaya süren şirketin de başarılı bir politika çizmesi gerekir.

Hisse Senedi Nasıl Alınır ?

Hisse senetlerine kağıt da denir. Borsadan kağıt almak ve satmak dendiğinde aslında insanların hisse senedi alıp sattığı anlamına gelir.Pasif gelir elde etmek üzere yapılan yöntemlerden birisi de hisse senedi alıp satmaktır. Hisse senedi aldığınız zaman aynı zamanda o şirketin ortağı sayılırsınız ama payınız kadar. Hisse senedinizin kazancı ne kadar ise siz de payınızı alırsınız.Hisse senedi alım satımını yapmak çok önemlidir.İnsanlar borsa aracılığı ile şirketlerin kağıtlarını yani diğer bir tabirle hisselerini satın alırlar. Yerli ve yabancı ülke borsalarına kayıt olarak yatırım yapıp farklı türde kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Günümüzde bu tür işlemler yatırım şirketleri ve bankalar aracılığı ile de yapılmaktadır.

Sizin için hesap açıp emirleriniz dahilinde sizin adınıza işlem yapıyorlar.

Hisse senedi alım satımı her ne kadar pasif yatırım ve karlı bir iş gibi görünse de bu alanda çok araştırma yapmak gerekir. Aksi takdirde kar elde etmek isterken zarar edebilirsiniz.

 

Not: Bu yazıda anlatılanlar bilgilendirme amaçlıdır . Kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.