Son zamanlarda ekonomik koşulların zorlaşması ile birlikte kredi tutarlarını ödeyemeyerek icra yoluna düşen kişilerin en çok sorduğu sorulardan bir tanesi ‘ İcralık biri nasıl kredi çeker? ‘ olmaktadır. Çünkü söz konusu kişi, kredi borcunu ödeyemez hale gelerek icralık olmuş fakat bu borcu kapatmak için de nakit paraya ihtiyacı olduğu için yeni kredi çekmeyi talep etmektedir. Söz konusu durumda yeni kredi çekmenin çok zor olduğunu söylemek ile işe başlayalım. Evet, çok zordur fakat belli durumlar dâhilinde imkânsız da değildir. Bu kapsamda icralık olan kişiler borçlu olduğu bankaya yeni kredi başvurusunda bulunacağı esnada borç yapılandırma talebinde bulunabilirler. Gerekli gelir belgeleri de bankaya sunulduğu takdirde, banka da uygun görür ise borç yapılandırması esasına dayanarak kefil veya ipotek istenebilmektedir. Kefil olacak kişi, söz konusu icralık kişinin yeni kredi borcunu da ödememesi takdirde banka tarafından başvurulacak ilk kişi olmak ile beraber, ipotek karşılığı yapılacak kredi anlaşmasında da ipotek edilen mal, borçlar tahsil edilmediği takdirde bankanın tekeline geçecektir.

İcralık Kişilere Kredi Veren Bankalar

Bu konu özelinde belirtmeliyiz ki söz konusu icralık kişilere çoğu devlet bankası yeniden kredi vermemektedir. Bu bağlamda bu kişilerin özel bankalar aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmeleri daha olası bir sonuç doğuracaktır. Özel bankalar kapsamında icralık kişilere kredi veren bankalar şunlardır;

  • QNB Finansbank
  • ING Bank
  • Aktif Bank
  • Deniz Bank

Yukarıda bahsi geçen bankalar da icralık olan kişilere %100 oranda kredi imkânı sunacak gibi bir durum söz konusu değildir. İcralık durumu olan ve söz konusu bankalara başvuran kişilerden çeşitli nüfus bilgileri, gelir belgesi, ipotek veya kefil bilgileri istenebilmektedir. Bu bilgiler bankaya sunulduktan sonra banka tarafından uygun görüldüğü takdirde borç yapılandırmasına gidilerek, yeni kredi çekme imkânı icralık kişilere sunulabilmektedir. Söz konusu yazımız kapsamında ‘ İcralık biri nasıl kredi çeker? ‘ sorusunu cevaplandırdık. Sizler de bahsi geçen bankalar ile görüşerek icra takibinde olsanız bile, kredi kullanma şansınızı bir gözden geçirebilirsiniz.