Günümüzde hepimiz kredi ödemeleri yapıyoruz ve en çok merek ettiğimiz konu ‘ Kredi kartı 1 gün geç ödemek kredi notunu etkiler mi? ‘ oluyor. Evet, bir günlük gecikme bile devamlı tekrarlandığı takdirde kredi notunuzu etkiler. Hatta 3 ay üst üste kredi ödemesi yapılmadığı takdirde durum kartın kapatılmasına kadar ilerleyebiliyor. Yani ister 10 günlük gecikme isterseniz de krediyi 1 gün geç ödemek gibi bir durum ortaya çıksın, bankalar için önemli olan ödemenin zamanda yapılmasıdır. Aksi durumlar az ya da çok fark gözetilmeksizin kredi notunuza olumsuz anlamda yansıyacaktır. Tabii her geçen gün faiz eklendiğini de unutmamakta fayda var.

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapmalı?

Kredi notu, ev, araç veya herhangi bir mülk alırken veya kişinin ihtiyaç kredisi çekme gibi durumlarında karşısına çıkan engellerden bir tanesidir. Kişi kredi ödemelerini düzenli yapmış ise genellikle hiçbir sorun yaşamdan istediği meblağlarda kredi, banka tarafından kendisine sunulmaktadır. Fakat kişinin kredi notu düşük ise, istediği oranda kredi çıkmama olasılığı gibi, hiç kredi çıkmama olasılığı da mevcuttur. Bu anlamda kredi notunu yükseltmek için yapılması gerekenler şunlardır;

  • Ödemeleri bir gün dahi geçirmemek. Evet, yukarıda da bahsettiğimiz gibi ödemelerinizi zamanında yaparak düşük olan kredi puanınızı birkaç ay içinde istenilen seviyeye yükseltebilirsiniz.
  • Eğer elinizde imkân bulunuyor ise birikmiş borçlarınızı asgari şekilde değil tamamını kapatmak da kredi notunuzun yükselmesi açısından yardımcı olacaktır.
  • Çekeceğiniz kredi veya mevcut borçlarınız geliriniz ile paralel ilerlemelidir. Geliriniz üzerinde talep ettiğiniz bir kredi başvuru haliyle reddedilir ve reddedildiği takdirde bu durum kredi notunuzun düşmesine sebebiyet verebilir.
  • Kredi notunuzu Findeks veya bankalarınız aracılığı ile belirli zamanlarda takip ederek, notunuzu yüksek tutmak için çeşitli ödemeler yapabilirsiniz.

Genel anlamda kredi notu hakkında ‘ Kredi kartı 1 gün geç ödemek kredi notunu etkiler mi? ‘ sorusuna evet yanıtını verebiliriz. Kredi notunuzu yüksek tutmak veya mevcut durumda düşük ise yukarıda önerilerimizi dikkate alabilir ve ödemelerinizi düzenli yapma konusunda hatırlatıcılar oluşturabilirsiniz.