Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücretin 8500 TL olduğunu açıkladı.
Yapılan açıklamada işçi ve işverenlerle yapılan araştırmalara göre Asgari Ücret zammıyla ilgili işçi temsilcisi Türk-İş’ten 9 bin lira teklifi gelmişti fakat teklifle ilgili Hükümet ve işveren tarafından yanıt gelmeyince Türk-İş masadan kalktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Her sene olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki yılın asgari ücretini belirlemek üzere bir araya gelmişlerdir. Yapılan bir dizi toplantı sonunda  çalışan ve işveren tarafları ortak rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Elbette herkes kendi çıkarları doğrultusunda bir tutum ortaya koyacaktır. Ne emekçilerin hakkının yenmesine, ne de işverenlerin üzerine altından kalkamayacakları yükün binmesine rıza gösteririz. Makul bir noktada uzlaşma sağlanabilmesi için  samimi gayret sarf ettik. “

 

Taraflar Asgari Ücrette Ortak Rakamda Anlaşamadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Çalışan ve işveren tarafları maalesef ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Hükümet olarak biz bunu saygıyla karşılıyoruz. Gönlümüz çalışan temsilcilerinin de bugün aramızda olmasını isterdi. Ne emekçilerimizin haklarının yenmesine ne de işverenlerimizin altından kalkamayacakları bir yükü yükleyeceğiz.”

“Sırtımızda Küfe Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türk-İş‘in 9 bin lira olan teklifiyle ilgili de; “Öyle herkesin her söylediğiyle adım atacak halimiz yok. Bizim sırtımızda küfe var. Sırtında küfe olmayanlar rahat konuşuyor. Bizim sırtımızdaki küfe 85 milyonun taşındığı bir küfedir. Bunların hepsini bir düşüneceğiz” ifadelerine yer vermişti.