SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine tek kalemde 6 700 lira eklenecek. Şartlar acıkandı. İntibak yasasında onaylama ne zaman? Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte 2000 yılından önce ve sonrasında emekli olanlar için emekli maaşlarında eşitlik sağlanması sağlanması bekleniyor.

Akıllarda oluşan soru intibak yasası acaba onaylanacak mı? Yaşanan deprem sonrası intibak yasasında onaylama yapılacak mı soruları oluşmaya başladı. Yasanın yürürlüğe girmesi halinde 2000 yılından önce ve sonra emekli olan vatandaşların emeklilik maaşlarında eşitlin sağlanmak amacı ile primlerde eşitleme ve maaşlarda artış yapılması bekleniyor.

Ocak ayında alınan zamlı maaşlardan sonra şimdi Temmuz maaşlarında yeni zam uygulanacak mı beklentisi mevcut. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri için emekli aylıklarına 2000 yılından sonra emekli olanlar için 1 200 TL ile 1 300 TL arasında bir artış yapılması planlanıyor.

EYT dosyasından sonra dikkatler intibak yasasına kaymış durumda. Yasa ile primlerin eşitlenerek maaş farklarının giderilmesi düşünülüyor. 1 300 liraya kadar varan artış sağlanması bekleniyor. İntibak yasası 2023 yılında çıkacak mı? İntibak yasası henüz Meclis Kurulu’nda onaylanmadı. Bu durum birçok kişiyi merakta bırakıyor.

 

ssk ve bag kur emeklilerine tek kalemde 6.700 tl eklenecek sartlar acikland

EYT ve Deprem

6111 sayılı intibak ile ilgili yasa, 2000 yılından önce sigortalı olan vatandaşlar ile bu tarihten sonra sigortalı olan vatandaşlar arasındaki maaş farklılıklarını gidermek amacı ile 2011 yılında çıkarılmıştı. Emekli maaş oranları, 2000 yılı baz olarak alındığında öncesi ile sonrası tarihlerde emekli olan vatandaşlar için maaş farkı bulunuyor.

Çıkarılması düşünülen İntibak yasasının amacı, 2000 öncesinde emekli olan vatandaşların emekli aylıkları ile 2000 yılından sonra emekli olan vatandaşların emekli aylıklarında eşitlik sağlamaktı. Ortaya çıkan fark her geçen ters yönde açılması intibak yasasını ön plana çıkardı. Hükümet bu noktada sosyal güvenlik ile ilgili sorunu ele alarak vatandaşların lehine çözmeyi amaçlıyor. Fakat yaşanan deprem felaketi ile bu çalışmanın ne zaman sonuçlanacağı hakkında net bir durum şu an için gözükmüyor.

İntibak Yasası Ne Anlama Geliyor?

İntibak Yasası, kısaca emekli maaşlarının yetersiz kalmamasını sağlamak ön plana çıkarılan yasayı ifade ediyor. Emekli maaşlarının diğer emekli maaşlarına göre arttırılmasını ön görüyor. Aynı hizmet yılı ve ödenen prim günü aynı olan iki kişinin emekli maaşlarında farklılaştırma olması nedeni ile maaşlarda eşitlemeyi hedefler.

Buradaki tek fark 2000 yılından önce sigortalı olarak çalışma 2000 yılından sonra sigortalı olarak çalışma olmasıdır. Bu tarihten önce sigorta girişi olan kişinin emekli maaşı bu tarihten sonra sigorta giriş olan kişinin daha düşük emekli maaşı almasıdır. Bu sorunun çözümü için düzenlenen çalışma olarak bilinir. Bu eşitsizliği gidermek adına bir talebin oluştuğu ve bu konuda bir çalışma yürütülüyor. Yürütülen çalışmanın ne zaman yürürlüğe gireceği merak ediliyor.