Depremin vatandaşı ekonomik ve vergi yükü olarak da yorması ile birlikte pek çok noktada devletin feragat etmesi gereken ve vatandaşın ekonomik anlamda kendini bir nebze olsun düzeltene kadar daha iyi hale gelmesini sağlayan çeşitli kararlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmaya başladı. İlk etapta depremzedeler için alınan önlemler ve çeşitli yardımlar hakkında istatistiki bilgilere yer veren Erdoğan, daha sonraki süreçte ise depremden etkilenen bölgelerde yaşayan vatandaşların içine su serpen bir karara imza attı. İlk olarak depremden etkilenen 10 il bazında OHAL ilan eden Erdoğan, daha sonra ise Temmuz 2023 tarihine kadar her türlü vergi ödemesinin ertelendiğini ve vatandaşların şuan için herhangi bir şekilde vergi ödemesi yapmasına gerek olmadığını belirtti. Vergilere erteleme kararı için farklı detayların da önümüzdeki günlerde daha net bir şekilde belirtileceği bilgisine yer verildi.

Deprem Sonrasında Vatandaşlara Büyük Yardım

Depremin getirmiş olduğu olumsuz etkiler sonucunda elbette vatandaşlarda da ekonomik boyutlarda büyük çöküş meydana geldi. Özellikle de konut ve araç vergileri gibi ödeme tarihleri yaklaşan ve hatta geçen vergi ödemelerinin yapılması konusuna gelince ise sevindirici haber Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Hızlı bir şekilde Maliye Bakanlığı ile görüşme gerçekleştiren Erdoğan, vergi indirimlerinin yanı sıra depremzedeler için de ilk etapta 10.000 TL tutarında bir ödeme yapılacağının müjdesini verdi. Vergilere erteleme kararı sonrasında ise o tarihe kadar tüm yaraların sarılıp sarılmayacağı konusu şuan için meçhul. Ancak yine de bu denli bir erteleme kararı ile birlikte kısa vadede vatandaşların gönüllerine su serpmiş olmak sevindirici bir haber olarak gündeme geldi.

Depremin Vatandaşa Verdiği Zarar Devlet Tarafından Azaltılmaya Çalışılıyor

Deprem sonucunda gerek borsada gerekse de pek çok ekonomik alanda özellikle de depremzedelerin büyük ölçüde etkilendiği görüldü. Bu noktada elbette devlete karşı ödeme yükümlülüğü bulunulan pek çok noktada se devletin yapacağı feragat hem devletin avantajına olup hem de bu afet günlerinde yaralarını kapatan kararlar olacaktır. Bu noktada özellikle de vergi indirimi yerine direkt olarak vergilerin uzun vadeli bir şekilde ertelenmesinin kararı açıklandı. Henüz net bir şekilde bilgi sağlanmamış olsa da, ilerleyen günlerde deprem sonrasında hem evlerini hem de arabalarını kaybeden vatandaşlar için konut ve araç vergilerinden muaf tutulma gibi bir kararın da açıklanması bekleniyor olabilir. Bu sayede hem vatandaşların kaybettikleri mülklerine herhangi bir şekilde vergi ödemesi yapması engellenecek hem de yeni yapılacak binalara geçmeden önce ekonomik anlamda onların bir nebze de olsa rahatlamaları sağlanmış olacak. Bu süreçlerin ardından ise özellikle de depremde herhangi bir şekilde yakınını kaybetmiş olanlar için de vergilere erteleme kararı kapsamı genişletilerek çok daha büyük yardımlar sağlanacak.

Vergi Erteleme Kararı Hangi Vergi Türleri İçin Geçerli?

Verilere erteleme kararı sonrasında vatandaşların akıllarına gelen ilk soru ise şüphesiz bu erteleme kararının hangi vergi türleri için ve ne kadar süre ile geçerli olduğu sorusu olarak ön plana çıktı. Erdoğan yapmış olduğu açıklamalarda depremden etkilenen 10 ile bağlı vatandaşların vergilerden 2023 yılı Temmuz ayına kadar muaf tutulacakları konusunda bir açıklama yapmıştı. Peki ama bu vergilerden erteleme kararı sonucunda geçerli olan vergi türleri neler? Mücbir sebeplerden dolayı ertelenen vergi türleri;

  • Gelir Vergisi
  • Kurumlar Vergisi
  • Katma Değer Vergisi
  • Özel Tüketim Vergisi
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi
  • Damga Vergisi.
  • Emlak Vergisi
  • Gümrük Vergisi

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın duyurduğu kararlar, 31 Temmuz tarihine kadar geçerli olacaktır.