Hazine ve Maliye Bakanı sayın Nurettin Nebati, geçtiğimiz günlerde 2023 yılı için Finansal İstikrar Komitesi’nin yapıldığını duyurmuştu. Özellikle de yatırımcılar ve finans ile ilgilenen vatandaşların yanı sıra tüm Türkiye için de son derece önemli olan bir konu haline geldi. Nebati’nin Twitter adresleri üzerinden paylaştığı son gönderi ile birlikte bu toplantının olumu sonuçlandığını ve bazı konularda toplantıya katılan diğer finans uzmanları ile birlikte ortak mutabık kılınan kararlar ortaya çıktı. 2023 Finansal İstikrar Toplantısı sonucunda çıkan kararlar ne? Haberin detaylarında paylaştık.

Toplantıda Ne Gibi Kararlar Çıktı?

Her sene ocak ayında yapılmakta olan 2023 Finansal İstikrar Toplantısı, bu sene için de yılın ilk çeyreğinde karar verilmek üzere toplandı. Geçtiğimiz yıl olan 2022 için toplu değerlendirmelerin yapıldığı bu toplantıda özellikle ne gibi durumlarda hata yapıldığı ve yeni sene için ne gibi temennilerin olması gerektiğine dair ufak çaplı finans önerilerinde bulunuldu. 2023 yılı için ise;

  • Bankacılık
  • Sermaye piyasası
  • Sigortacılık sektörü

Gibi pek çok konuya dair küresel ve yerel beklentilerin ne olduğuna dair çeşitli araştırmalar yapıldı. Belirtilen başlıklar hakkında beklentilerin tamamını karşılamak ve bunun yanı sıra ülke ekonomisini muasır medeniyetler seviyesinin de üstüne çıkarabilmek için çaba sarf edileceği haberi verildi.

2023 Yılında Finans Durumu Ne Olacak?

Yapılan araştırmalar sonucunda finansal durumun geleceği ile geçmişi hakkında çeşitli tahminler köprü oluşturmak amacıyla son derece önemli kararlara imza atıldı. Bu noktada yaklaşık bir yıldır aktif olarak sürdürülen ekonomi planına sadık kalınarak ekonomiyi daha da geliştirme yönünde çeşitli çalışmalar yapılacağına, Bakan Nebati’nin Twitter adresi üzerinden paylaşmış olduğu gönderiler sonrasında kanaat getirildi. Yatırım, istihdam, üretim ve ihracat konularında önemli başarılar elde edildiğine ve bu başarıların aynı şekilde artarak devam edeceğine dair açıklamalarda bulunuldu. Bakan Nebati’nin Twitter üzerinde yaptığı açıklamaların tamamında ise şu şekilde bir söyleme yer verildi;

“Bu başarıların devamı için finansal sistemin derinleşmesi ve piyasalardaki güvenin sürdürülebilir olması önem arz etmektedir. Bu kapsamda vatandaşlarımızın haklarını ve serbest piyasa şartlarını korumak adına tüm kurumlarımızın gözetim ve denetim faaliyetlerine devam etmesinde mutabık kalınmıştır. Finansal İstikrar Komitesi, finansal istikrarın korunması adına bütüncül bir yaklaşımla ve eşgüdüm içerisinde çalışmalarına devam edecektir.”

Finansal İstikrar Komitesi Nedir?

Tüm Türkiye’nin de yakından takip ettiği ve finansal konularda etkileyici bir toplantı olan 2023 Finansal İstikrar Komitesi, bu yıl içinde beklenen ve daha önceden de yapılması planlanan tarihlerde yapıldı. Geçtiğimiz senenin ekonomik anlamda beklentileri karşılayıp karşılamadığının yanı sıra yine yeni sene için de herhangi bir şekilde beklentilerin tam anlamıyla karşılanması için de çeşitli ekonomi programları hazırlanmaya devam etti. Peki ama uzun yıllardır bu şekilde finansal olarak koordine olmayı ve çeşitli noktalarda ekonomiyi iyileştirmeyi hedeflemekte olan Finansal İstikrar Komitesi nedir? Gelin yakından inceleyelim.

Bilindiği üzere Türkiye, 2008 yılında çok büyük bir ekonomik kriz üzerinden geçmiş ve bu süreci de en iyi şekilde atlatabilmek için çeşitli noktalarda kolları sıvamıştır. Ülkemizde yaşanan bu krizin en iyi şekilde yönetilmesi ve ilerleyen dönemlerde de aynı durumla mümkün mertebe karşılaşılmaması için bu şekilde bir komite kurulması kararı alındı. 2008 yılından itibaren aktif bir şekilde çalışmakta olan bu finans projesi, ülkemizin sermaye, bankacılık ve bununla beraber her türlü ekonomik sürecin en iyi şekilde yürütebilmesi için çalışılan bir proje olarak özetlenebilir.