Pandemi döneminde başlatılan sosyal yardım programları kapsamındaki Aile destek paketi 6. Kez başlamış ve aylık olarak kişi başı değişen miktarlarda ve ortalama 500-600 TL olmak üzere ailelere ödenmektedir. 6. Aile destek paketi ödemelerinin 8 Kasım 2022 itibariyle hesaplara geçeceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu! Genellikle her ayın 5-10. Günleri arasında kişilere yatırılan aile destek Kasım ayı ödemeleri 8 Kasım tarihinde hesaplara yatırılmıştır.

Aile Destek Ödemeleri Nereden Çekilecek?

Kovid salgınıyla birlikte artan işsizliğe karşı tedbir paketlerinden birisi olan aile destek ödemeleri dönemler halinde gerçekleştirilmiş ve bitirilmişti. İlk fazları tek seferlik 1000 TL pandemi desteği adı altında ödenen aile destek programı yardımları son kez başlatıldığı 6. Aile destek programı kapsamında aylık ödemeler haline dönüştürülmüştü. Ailelerin ekonomik durumlarına göre 1-12 ay arasında verilen süreli yardımlardan biri olan 6. Aile destek paketi, yine ailelerin aylık gelir durumuna göre değişen miktarlarda ödenmektedir. Ailelerin genel profili birbirine yakın olduğundan ortalama olarak aylık 500 ila 600 TL tutarında ve 12 aylık süreyle yapılan aile destek ödemeleri nereden çekilecek sorusuna gelecek olursak, ilk kez alacaklar bu konuda bayağı tereddüt yaşamaktadır.

Aile destek paketleri, başvuru sahibi aile ferdinin T.C. kimlik numarası üzerinden PTT’ye yatırılmaktadır. Herhangi bir PTT şubesinden çekilmesi mümkün olan aile destek ödemesini, yalnızca kimlik belgesi ibraz edilerek çekilebiliyor. Başlatıldığı aydan itibaren her ayın 5. Günü ve 10. Günü aralığında PTT şubelerine aktarımı sağlanan aile destek Kasım ayı ödemeleri 8 Kasım mesai başlangıcı itibariyle hesaplara geçtiği, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından resmi olarak duyuruldu.

Aile Destek Ödemeleri Başvuruları Nereden Yapılıyor?

Aile Destek programından yararlanmak isteyen vatandaş sayısı işsizliğe bağlı olarak her geçen gün artmakta iken, aile destek başvuruları nereden soruları da epey yaygın bir hale geldi. İkamet edilen il merkezi veya ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılıklarıyla gerçekleştirilebilen Aile destek başvuruları e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Aile Destek e-devlet başvurusu için arama kısmına Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti yazılarak arama yapılması gerekiyor. Adımlar halinde ilerleyen uzun bir form doldurma işleminin ardından “başvurunuz alınmıştır” mesajını gördükten sonra başvurunuz bulunduğunuz il/ilçenin sosyal yardımlaşma vakfına iletiliyor.

Aile Destek Şartları Nelerdir?

Aile Destek başvuru şartlarını diğer sosyal yardımlardan ayıran en önemli özelliği, yardım miktarı net olmadığı gibi başvuru şartları da net değildir. Kişilerin aylık ortalama gelirinin kişi sayısına bölünmesiyle elde edilen rakamlara göre farklı tutarlarda ödemeler gerçekleştirilebilmektedir. Dolayısıyla sigortalılar aile destek başvuru yapabilir mi sorusu otomatik olarak yanıtlanmış oluyor. Asgari ücret düzeyinde geliri olan ve en az 2 çocuğu olan aileler, aile destek programından yararlanma şartlarını taşımış sayılıyor. Bu kapsamda aylık 400-600 TL tutarında ek bir sosyal yardım alabiliyorsunuz. Aylık gelir hesabınız ise, varsa ev kiranız düşülerek hesap ediliyor, böylece vatandaşın lehine sonuçlar elde edilme şansı artmaktadır.

Altıncısı düzenlenen aile destek programı kapsamındaki Kasım ayı ödemelerinin yapıldığı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. 7 Kasım 2022 Pazartesi günü Kabine toplantısının ardından konuşan Erdoğan, aile destek ödemelerinin 8 Kasım mesai başlangıcı itibariyle PTT hesaplarına yatırılacağını resmen duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca ihtiyaç sahibi aileleri maddi ve manevi anlamda desteklemeye devam edeceklerinin altını çizerek, sosyal devlet anlayışından asla geri adım atılmayacağına vurgu yapmıştır. Aile destek programı ne zaman bitecek diyenler için ise destek ödemelerinin Haziran 2023 dönemine kadar devam edeceğini, dolayısıyla hala başvurulabileceğini belirtmek gerekir.