Döviz kuruyla doğrudan olmasa bile dolaylı olarak paralel şekilde ilerleyen gram altın artacak mı, altında son durum nedir gibi soruları cevaplarken, uzmanların geleceğe dair beklentilerini aktarmak gerekir. Tam bir yıl önce, 8 Kasım 2021 tarihinde 571,27 TL olan gram altın, bugün 8 Kası 2022 tarihi itibariyle 1021,87 TL’den işlem görmektedir. 1 yıl içerisinde tam %78 oranında artış gösteren gram altın kurunun önümüzdeki haftalarda nasıl seyredeceği yatırımcılar için büyük bir soru işareti olarak durmaktadır.

Altın Artmaya Devam Edecek Mi?

Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görüldüğü 10 Mart 2020 günü 332,13 TL olan altın kuru, 2,5 yıllık süre içinde kendini yaklaşık 3’e katlayarak bugün itibariyle 1021,87 TL’den satılmaktadır. Günlük ve haftalık ufak dalgalanmalar haricinde uzun yıllardır artış eğiliminde olan gram altın, 1 Haziran 2022 tarihinden günümüze kadar olan 5 aylık süre zarfında 990 TL-1050 TL aralığında seyrederek, yatırımcılarına ciddi bir kar ya da zarar getirmemiştir. Yaklaşık olarak kur korumalı TL mevduat hesabının duyurulmasıyla dolar kurunun sabitlenmesini takip eden altın kurunun sabitlenmesi aynı döneme tekabül etmektedir. Dolayısıyla dolar kurundaki artışın gram altına dolaylı olarak yansıdığı piyasada net şekilde görülebilmektedir.

Hem 2023 seçimleri, hem de düğün aylarının yaklaşmasıyla birlikte altın kurunun nasıl seyredeceği konusunda uzmanlar tarafından büyük fikir ayrılıkları bulunmaktadır. Önümüzdeki iki aylık kısa vadede olağanüstü haller dışında gram altın satış fiyatı ciddi bir artış göstermeyeceği konusunda çoğu uzman hem fikir olmakla birlikte, 1 Ocak 2023 itibariyle nasıl bir dalgalanma olacağı, ya da dalgalanma olup olmayacağı konusunda ciddi fikir ayrılıkları mevcuttur. Önümüzde 2-6 aylık vadede gram altın satış fiyatında +100 TL ve -100 TL arasında gerçekleşecek olan %10 bandındaki dalgalanmalar normal seyrinde kabul edilmekle birlikte, büyük karları getirecek ya da büyük zarar yol açabilecek muhtemelen sallantıların 6 aylık vade sonrası gerçekleşmesi bekleniyor.

Gram Altın Satış Fiyatı Artacak Mı?

Kısa ve orta vade olarak tanımlanan 0-6 aylık dönemde gram altın satış fiyatı üzerinde anlamlı sayılabilecek bir düşüş ya da artış beklenmezken, 6 ay sonrası dönem için çok çeşitli tahminler bulunmaktadır. 2023 Nisan ile başlayacak olan 6-12 aylık dönemde, hem düğün sezonu açılacak ve daha da önemli olarak 2023 genel seçimler gerçekleşecektir. Mevcut iktidarın devam edip etmeyeceği ve etmeyecek ise tek partili başka bir iktidar mı yoksa koalisyon hükümeti mi olacağı çeşitli faktörler altın fiyatını doğrudan etkileyecektir. Kimi uzmanlar düğün sezonu açılmasıyla birlikte piyasalardaki altınlarda azalma olacağını ve buna bağlı fiyat artışı beklentisindeyken, bir kesim uzmanlar ise gram altın satış fiyatı uzun süredir direnç noktasının etrafında seyrettiğini ve bu seviyeleri koruyacağı beklentisi içindedir.

Öte yandan elbette 2023 genel seçimlerinden ne sonuç çıkacağı konusu piyasaları yakından ilgilendirirken, gram altın satış fiyatları da bu karardan doğrudan etkilenecektir. İktidarın değişmemesi durumunda, çoğu uzmanlar fiyatların şu anki seyrini koruyacağı düşünmekle birlikte, mevcut iktidarın seçim sonrası piyasalara ciddi müdahalelerde bulunarak gram altın fiyatlarını düşürme yönünde çalışmalarında başarılı olacağını düşünenler de hiç azınlık değildir. Aynı şekilde iktidarın değişmesi durumunda yine iki ayrı kutup ortaya çıkmaktadır. Yeni bir iktidarın piyasalara olumlu etki yapacağını düşünen ekonomistler ile, istikrar bozulacağı için piyasaların olumsuz etkileneceğini ve gram altın fiyatlarının yükseleceğini düşünen uzmanlar karşı karşıya gelmiştir. Bu soruların tüm cevaplarını ise 0-6 ay kısa vade dönemi sonunda öğrenebileceğiz.