Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu Genel Müdürü Selva Eren tarafından yapılan açıklamada “üzerlerimize düşen görevleri yapmak üzere tüm gücümüzle hazırız” ifadesini kullandı.

Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu Genel Müdürü Selva Eren, DASK olarak üzerimize düşeni yapmak için tüm gücümüzle hazırız diyerek sözlerine şu ifadeler ile devam etti: “Deprem fonlarımız son tarih itibari ile 23 milyar TL seviyesine ulaştı. Reasürans koruması olarak toplamda 117 milyar lira tutarında kapasitemiz mevcut. Depremde sigortalarımızın hasarlarını tazmin etmek için gerekli finansal güce sahibiz.” İfadelerine yer verdi.

Eren Şu Şekilde Açıklamalarına Devam Etti

Türk Reasürans ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu Genel Müdürü Eren, “Finansal ve operasyonel olarak tüm hazırlıklarımızı, coğrafyamızda meydana gelebilecek olası depremler için yaptık. Tüm birimlerimiz ve finansal ödeme gücümüz ile elimizden geleni yapmak için hazırız.” İfadelerini kullandı.

Eren, yapmış olduğu açıklamada 6 Şubat tarihinde merkez üstü Kahramanmaraş olan depremlerin çok sayıda ili etkilediği ve bunun sonucunda büyük kayıplar yaşandığını dile getirerek hayatını kaybeden tüm vatandaşlara Allah’tan rahmet kalanlara ise acil şifalar diledi.

Deprem sonrasında yapılabilecek çalışmalarda kurum olarak büyük sorumluklar üstleneceğini işaret eden Eren, şu sözler ile açıklamalarına devam etti:

“Üzerimize düşen sorumluluğun farkındalığı ve vatandaşlarımızın bir an önce maddi güvence altına alınması adına harekete geçtik. Bu amaç altında ilk olarak Olağanüstü Yönetim Merkezimizde bulunan ekiplerimiz ile İstanbul’da bulunan ekiplerin katılımı ile çalışmalara başladık. Bunun yanı sıra, yönetici ve hasar ekiplerimiz ile aynı gün içinde bölgeye intikal ederek çalışmalarımızı başlattık. Depremden etkilenmiş olan vatandaşlara en hızlı şekilde hizmet vermek amacı ile mobil ofisler oluşturduk. Deprem tırlarının yer alacağı yerleri tespit ettik.

Deprem tırları ilk olarak depremin merkez üstü olan Kahramanmaraş ili ’ne yerleştirilerek hizmetlerimizi başlatmış olduk. Diğer mobil ofisler ise 13 Şubat tarihi itibari ile faaliyete geçirilecek. Bugüne kadar finansal anlamda ve operasyonel olarak tüm hazırlıklarımızı deprem coğrafyasına göre planladık. Tüm birimler ve finansal gücümüz ile üzerimize düşeni yapmak için hazırız.

Bugünkü tarih itibarıyla deprem fonlarımızda 23 milyar lira birikmiş olup, sigortacılık tekniği ile bu tutarların üzerine eklenecek ciddi miktarlarda reasürans koruması da dâhil edilerek 117 milyar lira ödeme kapasitemiz mevcut durumda. Şu an itibari ile bu ve bunun gibi birçok deprem için sigortalı vatandaşların hasarlarını tazmin edecek kapasitedeki finans gücüne sahibiz. Bu gibi süreçlerde olası bir afet ve afetlerde hazırlıklı olma adına bilgi sistemleri alt yapısı istenilen seviyede bulunmakta olup sorunsuz ve kusursuz bir hizmet için imkân sağlanmıştır.”

ALO Dask 125 Önemli!

Alo DASK 125, e-devlet ve web sitesi aracılığı ile kesintisiz olarak hasar ihbarının alınması için kullanılması gerektiğini bildiren Selva Eren, sigortalılardan ihbar gelmesini beklemeden hasar süreçlerinin başlatılarak ödemelerin yapılacağını belirtti.

“Şu ana kadar bizlere ulaşan 30 binden fazla hasar ihbarı alınarak uzman görevlendirilmesi yapıldı. Depremin üzerinden fazla vakit geçmeden ilk hasar ödemeleri gerçekleştirildi. Halen hali hazırda hasar ödemeleri devam ediyor. Bağlı bulunduğumuz Hazine ve Maliye Bakanlığı ile düzenleyici üst kurum Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan destek alarak tüm ekiplerimiz ile görevimizi yerine getiriyoruz.” İfadelerini belirtti.

Fitch Tarafından Yapılan Açıklama

Fitch tarafından yapılan açıklamada Türkiye ile Suriye’de yaşanan depremin mali olarak faturası 2 milyar dolardan fazla olacağı beklentinin olduğu belirtilerek, bu zararın 4 milyar dolar ulaşılabileceği uyarısında bulundu.

Bunun yanı sıra depremden etkilenen bölgelerdeki sigorta bedelleri düşük olduğu da belirtildi.