Döviz ve altın kurlarındaki ivmelenmelerden güven alamayan büyük bir kesim yatırımcı, Türk Lirasına yönelmekte ve birikimlerini borsada değerlendirmektedir. İster istemez Türk parası için bir güven ortamının oluştuğu borsa piyasalarında, tavana çıkan ve tabana düşen hisseler ile yüzü gülenler de var birikimlerini kaybedenler de. Peki borsalarda son durum ne, borsa İstanbul puanları nasıl? Bu soruları cevaplayarak önümüzdeki süreçte yatırımlarını borsaya aktarmak isteyen ya da halen borsada olup kalıp kalmama kararını verecek olanlara bir fikir vermeye çalışalım.

BIST Endeksleri Artıyor Mu?

13 Kasım 2021 tarihinde 1608,54 puan seviyesinde olan BIST 100 endeski, tam 1 yıl sonra bugün, 8 Kasım 2022 tarihinde 4360,28 puanla piyasa kapanışını verdi. Son 1 yıl içerisinde yaklaşık 2,5 kat artan BIST 100 endeksi, adeta yatırımcıyı borsaya davet etmekte. Karlı hisseleri iyi takip eden yatırım uzmanları, son 1 yıl içerisinde borsada ciddi gelir elde ederken, maalesef tecrübesiz küçük yatırımcı işe şansa bağlı olarak kar ya da zarar edebilmektedir. Yine bugün de tavanda seyreden ve borsacıların deyimiyle tabana çakılan hisseler çok sayıda yer almakta olup, günün en çok kazandıran ve en çok kaybettiren hisseleri yatırımcıları şaşırtmamıştır.

Borsada En Çok Kazandıran Hisseler

Borsa piyasasının tecrübeli yatırımcıları ve uzmanların görüşleri aslında tek paydada birleşmekle birlikte, bir şekilde bu görüşler küçük yatırımcıya ulaşmamakta ve bu nedenle küçük yatırımcı borsadan uzak durmaktadır. Pandeminin baş göstermesiyle birlikte, ilaç sanayi sektöründe faaliyet gösteren firmaların hisseleri kısa ve orta vadede artış eğiliminde olup, yatırımlarını bu sektörde değerlendirenler kazandı. Aynı şekilde bilişim/teknoloji sektöründe yer alan firmalara ait hisse senetleri de artı değerlerde seyrederek yatırımcısına kazandırmaktadır. Elbette burada yatırım yapılacak olan hissenin hacim büyüklüğü ve firma güvenirliğinin iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Geçmişi ve geleceği olan firmalar, her hacim değerinde kar edebilirken, sektörde yeni firmalar büyük risk taşımaktadır.

Hisse senedinin ait olduğu şirketin ülkede bilinirlik ve güvenirliği kağıtlar üzerinde ciddi etkisi olmaktadır. Türk Hava Yolları (THYAO), Aselsan (ASELS) ve Emlak Konut Gayrimenkul (EKGYO) gibi sektörlerine yön veren firmaların hisseleri günlük geçici düşüşlerin haricinde kısa, orta ve uzun vadede olağanüstü durumlar haricinde kar etmektedir. Borsada en çok işlem görenler başlığı altında ilk 10 sıralama içinde her zaman gördüğümüz 4-5 şirket, küçük ve büyük yatırımcının gözdesi durumunda olup, yatırımcısına çoğunlukla kazandırmaktadır.

Yeni Halka Arz Gelecek Mi?

Küçük ve orta düzeyli yatırımcıların borsadaki en büyük gözdesi kuşkusuz eşit dağıtım halka arz hisseleridir.  Son birkaç aylık dönemde, sayılı firma oransal dağılım şeklinde hisselerini halka arz etmiş olmakla birlikte, küçük yatırımcının takip ettiği ve katılmak istediği eşit dağıtımlı halka arz satışları uzun süredir gerçekleşmemektedir. Peki yeni halka arz gelecek mi, halka arz olacak firmalar hangileri sorularıyla karşılaşıldığında, KAP açıklamalarını beklemekten başka bir çare yoktur.

Elbette şirketler hisselerini halka arz edeceği zaman yasal yollardan ilan etmek durumunda ve yatırımcılara bilgi vermek zorundadır. Bunun en iyi yolu da Kamu Aydınlatma Platformu’ndan geçmekteyken, kimi firmalar ise Sosyal medya hesaplarından, televizyon ve gazete reklamları gibi platformlardan duyurularını yaparak da halka arz satışlarını ilan edebilmektedir. Sosyal medyada #halkaarz etiketiyle duyurulan satışlar, genellikle televizyon ya da gazete yoluyla ulusal basına da düşmektedir. Yatırımcılarına 2 haftalık oldukça kısa vadelerde düşük miktarlar ve yüksek oranlarda kar getiren halka arz hisselerinin ayrı bir takipçi kitlesi bulunmakta olup, bu takipçilerin belirtilen kanalları takip etmeleri önem arz etmektedir.