Uzun zamandır aynı seyrinde devam eden dolar ve altın ortalama olarak 18,9 olarak belirlenmiştir. Şu sıralar deprem sonrası durağan devam etmesi ekonomi açısından olumlu olarak kabul ediliyor. Özellikle dolar bazlı ticaret yapan işletmeler bu konuda oldukça menün diyebiliriz. Bilindiği gibi doların ani artışları tüketiciyi negatif yönde etkilediği gibi bu işten muzdarip olanlar ise ticaretle uğraşanlar oldu. Hal böyle olunca da özellikle yabancı para birimlerinin norma seyrinde devam etmesi oldukça önem kazandı. Euro ve dolar gibi yabancı paralar ülkemizde oldukça fazla değer kazandığı zaman ekonominin bu durumdan olumsuz yönde etkilendiğini artık herkesçe biliyor. Geçmişte otomotivden başlayarak elektronik sistemde bu şekilde oldukça sorun yaşanmıştı.

Dolar Durağan Seyrini Ne Zaman Bozar?

Doların durağan seyri birçok kişiyi mutlu ederken aynı zamanda Tedirgin de edebiliyor. Bu durum durağan seyrini ne zaman bozar şeklinde sorulara yol açıyor. Bu soruya yönelik olarak uzmanlardan yapılmış olan açıklama bazlı doların seyri değişiyor. Uzmanlar doların ve altının Hatta diğer döviz yatırımı yapmak isteyenler için yapmış oldukları açıklama dünyadaki herhangi bir durumun doların ve yabancı paranın artışı konusunda etkisinin olabileceği yönünde oluyor. Yorum yapmak isteyenler doların düşüp ya da yükselebileceği konusunda henüz bir net fikir elde edememiş olmalarından kaynaklı olarak doların durağan seyrini bozmayacağı konusunda bir türlü netlik kazanamadı.

Dolar Yatırımı Yapmak İsteyenlere Dikkat!

Özellikle dolar yatırım yapmak isteyenler için şu sıralar normal kabul edilirken aynı zamanda İlerideki durumu ne olacağı ise belli değil diyebiliriz. Bu anlamda özellikle uzmanların tavsiyesi birkaç ay daha doların Durağan seyrinin devam edeceği yönünde oluyor. Ekonomist olarak ifade ettiğimiz ekonomi uzmanlarının bu konuda fikirleri yatırım yapmak isteyenlere sanal para ya da döviz olarak düşünenlere bir kez daha tedirgin ediyor. Açıkçası şu sıralar döviz konusunda yatırım yapmak isteyenlerin doğru zaman olduğu düşünülemiyor.

Altındaki Son Durum

Altın, ülkemizde ve Dünya’da oldukça beğenilen ve tercih edilen bir yatırım aracı diye ifade edebiliriz. Altın madeni geçmişte olduğu gibi yine çok sık tercih ediliyor. Kadınlar için olmazsa olmaz takı madeni olarak ifade edilen altın her zaman güvenli yatırım aracı olarak biliniyor. Tercih edilmesi dolayısıyla hem sevilen hem de çok sık tercih edilen bu maden şimdilerde biraz düşüşte olarak görülüyor. Altın yatırım yapacaklar için biraz daha beklenmesi ön görülen bir durum olarak ifade ediliyor. Kadınlar kadar erkeklerde artık altın konusunda yatırım konusunda hem fikir diyebiliriz. Uzman ekonomistler şu sıralar altın alım ve satımı konusunda biraz daha beklemek gerektiğini belirtiyor. Düşmeye devam edeceği söylenti değil aynı zamanda da tavsiye ediliyor.

Yatırım İçin Altın Mı Dolar Mı Tercih Edilmeli?

Geçmişten günümüze gelen altın madeni bu sıralar düşüşte olmasından dolayı yatırımcıların Gözde yatırım aracı olarak ifade edebiliriz. Ancak Altın mı dolar mı tercih edilmeli konusunda sadece uzmanların bu aralar altın konusunda biraz daha hassas olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü altın bu düşüşün biraz daha arttıracak gibi gözüküyor yani altın almak isteyenler biraz daha beklemelidir. Ancak dolar almak isteyenler için yatırım yapmak adına doğru zaman olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni olarak İlerideki süreçte Dünya’nın ekonomik sistemini yönelik olarak artış gösterebileceği bilinen bilgiler arasında yer alıyor ve uzmanların vermiş olduğu bilgiler ışığında Yatırım için o altın mı ya da dolar mı tercih edilmeli konusunda dolar yine ilk sırayı aldı.