Uzun süredir gündemde yerini koruyan EYT için emeklilikte yaşa takılanlar tarafından araştırılıyor. Asrın felaketi olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ilde büyük yıkıma neden depremler gündemini koruyor. EYT ertelendi mi? Ne zaman Yasallaşacak?

 

Yaşanan deprem sonrasında EYT çalışmalarının durumu merak ediliyor. EYT çalışmalarının ertelenip ertelenmediği merak konusu! EYT ile ilgili son durum merak ediliyor. EYT ertelendi mi? Çalışmalar devam edecek mi? Meclis’ten ne zaman geçecek?

 

Milyonlarca kişinin yakından takip ettiği EYT yasasının son durumu merak ediliyor. Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem 10 ilde hissedildi. Bir anda gündeme gelen deprem sonrasında Meclis çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Ak Parti Grup Başkanvekili tarafından yapılan açıklamada Meclis’in ara verme tarihleri ile ilgili açıklamada tüm bakanların sahada oldukları ve tamamen depreme yoğunlaştıklarını dile getirdi. Meclis çalışmalarına ara verilmesi ile birlikte EYT ertelendi mi? Sorusunun cevabı araştırılıyor. EYT ne zaman çıkacak? Başvurular hangi tarihte yapılacak? Soruları gündeme gelmeye başladı.

EYT’de Son Durum Nedir? 

Deprem öncesi EYT ile ilgili önemli gelişmeler yaşandı ve son adımları atılmıştı. Kahramanmaraş’ta gerçekleşen depremler sonucu 10 ilde büyük yıkımlar yaşandı. Binlerce kişinin hayatını kaybettiği depremde on binlerce kişi de evsiz kaldı. Son 10 gündür gündemde yer alan deprem haberleri EYT çalışmalarını ikinci geri plana attı. EYT çalışmalarında sona doğru gelinmiş Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edilerek yasallaşması bekleniyordu. Yaşanan depremler sonrasında gündemi deprem detayları aldı. Meclis çalışma takvimi hakkında Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş konu hakkında açıklama yaptı. “Meclis içerisinde grubu bulunan siyasi parti yetkileri ile yapılan görüşmeler sonucunda depremin vermiş olduğu zararları azaltmak ve acıların paylaşılması için milletvekillerini bölgelere gönderiyoruz. Bu kapsamda Meclis’teki çalışmalara 21 Şubat tarihine kadar ara verme kararı aldık” dedi.

EYT Emekli Maaşları Ne Kadar? 

Meclisin 21 Şubat tarihinden itibaren çalışmalara başlaması bekleniyor. Emekli maaşlarına yapılan zam ile en düşük emekli maaşı 5 500 TL olmuştu. EYT emekli maaşları için açıklamalar Ak Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir tarafından yapıldı. Yapılan açıklamaya göre SGK kurumundan emekli olanlar 7 bin 797 lira, BAĞ-KUR’dan emekli olanlara 5 bin 811 lira ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanlara 12 389 lira emekli maaşı verilecek. Maaşların ortalaması ise 8 bin 733 liraya çıkmış oluyor.

EYT İçin Gerekli Şartları Neler? 

EYT çalışmalarında sona doğru yaklaşırken EYT ile ilgili şartlarda şekillenmeye başladı. EYT şartlarında bulunan sigortalılık süresi ilk aranan şarttır. Kadınlar için sigortalılık süresi 20 yıl olurken, erkekler için bu süre 25 yıl olarak belirlendi. Bir diğer husus ise EYT için 9 Eylül 1999 tarihi öncesi dikkate alınıyor.  EYT ile ilgili yasa Resmi Gazete ’de yayımlandıktan sonra e devlet üzerinden başvuru yapılabilecek.