2018 yılı Ekim ayı sonu itibarıyla Avrupa borsaları ticarete kapatılmıştır. Avrupa Merkez Bankası (ECB), Avrupa’yı vuran mali kriz nedeniyle müdahale etmek zorunda kaldı. ECB, yatırımcıları piyasadaki dalgalanma ve istikrarsızlıktan koruyacağı için kapatmanın gerekli olduğuna karar verdi. Kapanış, Avrupa’daki farklı paydaşlardan karışık tepkilerle karşılandı. Kimileri bu karardan memnun olurken, kimileri de artık eskisi gibi hisse alıp satamadıkları ve kâr elde edemedikleri için hayal kırıklığına uğradılar. Avrupa borsalarının kapanması, Avrupa’yı vuran mali krizin bir sonucuydu ve aynı zamanda bazı ülkelerin düzenlemelere uymaması nedeniyle istikrarsız bir piyasaya yol açtı.

Avrupa Borsaları Karışık Bir Görünümle Kapandı.

Avrupa borsaları, Brexit’in sonucuna ilişkin karışık görüşlerle kapandı. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı piyasalarda belirsizliğe ve oynaklığa yol açtı. Pek çok tüccar, başka bir işlem yapmadan önce İngiltere ile AB arasındaki müzakerelerin sonucunu bekliyor. İngiliz seçmeninin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı piyasalarda belirsizliğe ve oynaklığa yol açtı. Pek çok tüccar, başka bir işlem yapmadan önce İngiltere ile AB arasındaki müzakerelerin sonucunu bekliyor. AB Parlamentosu’nun Avrupa Birliği (Çekilme) Yasa Tasarısı’nı geçirmesinin ardından Avrupa borsaları karışık bir görünümle kapandı. Avrupa Birliği (Çekilme) Yasa Tasarısı Salı günü Avam Kamarası tarafından kabul edildi ve Başbakan Theresa May‘in parlamentoda oylama yapmadan Brexit’i tetiklemesine izin verecek. Tasarı, İngiltere’nin AB’den herhangi bir aksama olmadan ayrılmasına ve Avrupa’nın tek pazarındaki yerini korumasına izin verecek şekilde tasarlandı. Tasarının Lordlar Kamarası’ndan geçmesi ve Mart ortasına kadar yasalaşması bekleniyor.

euro avrupa parasi

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması, Başbakan Theresa May’in ayrılma anlaşmasını Parlamento’dan geçirmek için mücadele etmesi nedeniyle ertelendi. Milletvekilleri, Jeremy Corbyn’in İşçi Partisi’nin sunduğu gensoru önergesine karşı oy kullandığında Salı gecesi hükümet yenilgiden kıl payı kurtuldu. Avrupa borsaları, yatırımcıların ABD’den olası bulaşma belirtileri için piyasayı izlemesiyle karışık bir görünümle kapandı. Avrupa borsaları, yatırımcıların ABD’den olası bulaşma belirtileri için piyasayı izlemesiyle Pazartesi günü karışık bir görünümle kapandı. Londra’daki FTSE 100 endeksi yüzde 0,4 düşerken, Frankfurt’un DAX 30 endeksi yüzde 0,3 arttı. Yatırımcılar, Trump’ın Cuma günü Avrupa, Kanada ve Meksika’dan ithal edilen çelik ve alüminyuma tarife uygulayacağını açıklamasının ardından ABD’nin hangi yöne gideceğini görmek istiyorlardı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma yönünde oy kullanması ile Avrupa borsaları karışık bir görünümle kapandı. “İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasıyla Avrupa borsaları karışık bir görünümle kapandı.”

Avrupa Borsaları Karışık Bir Görünümle Kapandı

Avrupa borsaları, Brexit’in etkilerine ilişkin karışık bir görünümle kapandı. Avrupa’daki borsalar, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almasının ardından keskin düşüşler yaşasa da, Brexit’in etkisi konusunda karışık bir görüşle kapandı. Londra’daki FTSE 100 endeksi bir noktada %1,6 düştü, ancak daha sonra toparlanarak %0,2 yükseldi. Stoxx Europe 600, 1800 GMT itibariyle %0,8 düştü, Frankfurt’tan DAX 30 ve Paris’ten CAC 40, her ikisi de %0,6 civarında düştü. Avrupa Birliği’nin (AB) Brexit müzakereleriyle boğuşmaya devam etmesiyle Avrupa borsaları karışık bir görünümle kapandı. İngiltere’nin AB’den ayrılması finans piyasaları için çok fazla belirsizlik yarattı, bu nedenle Avrupa borsaları karışık bir görünümle kapandı.Brexit, son zamanlarda en çok konuşulan konulardan biri olmasına rağmen, tacirlerin ve yatırımcıların fikirlerini değiştirmeye yetmedi.Avrupa borsaları, FTSE 100’ün %0,1 açılması ve Frankfurt’ta Dax’ın %0,2 düşmesiyle karışık bir görünümle kapandı. ABD Dow Jones da güçlü kazançlarla geçen bir haftanın ardından tacirlerin nefes almasıyla %0,1 yükseldi. Avrupa hisse senedi piyasalarına yönelik karışık tepki, büyük ölçüde Avrupa’nın karışık ekonomik görünümünden kaynaklanmaktadır; bazı bölgelerde ekonomik yavaşlama görülürken diğerleri hala büyüme görmektedir. İtalya’daki ekonomik yavaşlama, bu tepkiye en çok katkıda bulunanlardan biri oldu ve İtalyan hisse senetleri Pazartesi sabahı keskin bir şekilde düştü .Avrupa Borsaları Karışık Bir Görünümle Kapandı. Avrupa borsaları Perşembe gününü karışık görünümlerle kapattı. FTSE 100 ve Euro Stoxx 50 endeksleri günü sırasıyla %0,22 ve %0,25 artışla tamamlarken, DAX endeksi %0,11 düşüşle kapattı. FTSE 100 ve Euro Stoxx 50 endeksleri günü sırasıyla %0,22 ve %0,25 artışla tamamlarken, DAX endeksi %0,11 düşüşle kapattı.