Kasım ayında doların seyri, Türkiye’nin ekonomik ve siyasi gelişmeleri, küresel piyasaların durumu ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararları gibi birçok faktöre bağlı olacaktır. Bu faktörlerin nasıl etkileyeceğini tahmin etmek zor olsa da, bazı uzmanlar ve analistler doların Kasım ayında nasıl hareket edeceğine dair görüşlerini paylaştılar. İşte bunlardan bazıları:

  • [QNB Finansbank] ekonomisti Deniz Çiçek, Kasım ayında dolar/TL kurunun 9,50-10,00 aralığında dalgalanacağını öngördü. Çiçek, “Kasım ayında Fed’in faiz artırımı yapması beklenmiyor, ancak varlık alımlarını azaltmaya başlayacağına dair sinyaller verebilir. Bu durum, gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı yaratabilir. Türkiye’de ise enflasyonun yüksek seyretmesi, cari açığın artması ve siyasi belirsizlikler dolar/TL kurunu yukarı yönlü destekleyebilir” dedi.
  • [ING Bank] Türkiye ekonomisti Muhammet Mercan, Kasım ayında dolar/TL kurunun 9,30-9,80 aralığında hareket edeceğini tahmin etti. Mercan, “Kasım ayında Türkiye’nin kredi notunun değerlendirileceği tarihler önemli olacak. Eğer not indirimi olursa, dolar/TL kurunda yukarı yönlü baskı artabilir. Ayrıca, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin seyrine de dikkat etmek gerekiyor. Olası gerilimler, dolar/TL kurunu olumsuz etkileyebilir” diye konuştu.
  • [Garanti BBVA] araştırma direktörü Gizem Öztok Altınsaç, Kasım ayında dolar/TL kurunun 9,20-9,70 aralığında seyredeceğini öngördü. Altınsaç, “Kasım ayında Türkiye’nin ekonomik aktivitesinin yavaşlaması, enflasyonun yüksek kalması ve siyasi risklerin devam etmesi, dolar/TL kurunu yükseltici etkenler olabilir. Ancak, Merkez Bankası’nın sıkı duruşunu koruması, cari açığın daralması ve turizm gelirlerinin artması, dolar/TL kurunu aşağı çekici unsurlar olabilir” ifadelerini kullandı.