Kahramanmaraş’ta yaşanmış olan 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki deprem sonrasında pek çok kamu kurum ve kuruluşunda kelimenin tam anlamıyla bir seferberlik başlatılmıştır. 11 ili etkisi altına alan deprem sonrasında pek çok kamu kurum ve kuruluşu depremden etkilenen vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için tedbir kararlarını ardı ardına aldı. Bu kuruluşlar ile beraber özel bankalar da deprem bölgesi için başlatılmış olan seferberliğe katkıda bulundu.

Bilindiği üzere ortak yayında bir araya gelen bağışlarda bankaların payı oldukça yüksekti. Buna ilave olarak depremzedeler için harekete geçmiş olan bankalar depremde hayatını kaybeden kişilerin borçlarına ilişkin adımları peş peşe atmış bulunuyor. Aynı zamanda deprem zedelerin borçlarında ertelemeye gitmiş olan bankaların sayısı giderek artmaya başlamıştır.

Türkiye İş Bankası Deprem Seferberliği

Geçtiğimiz gün bir açıklama yapmış olan İş Bankası grubu deprem de yaşamını yitiren müşterilerin tüm kişisel kredi ilave hesap ve kredi kartı borçlarının ana para dahil olmak üzere tamamen silindiğini bildirmişti. Aynı zamanda bölgeye 10 milyar liralık kaynak yardımında bulunan Türkiye İş Bankası depremzedeleri için 6 ay faizsiz bir şekilde erteleme yapılabilecek kredi hazırlığını duyurdu. Türkiye İş Bankası’nın almış olduğu bir başka karar ise başvuru şartı olmaksızın bölgede yer alan vatandaşların borçlarının ertelenmesi oldu.

Garanti BBVA ‘dan Deprem Seferberliği

Türkiye İş Bankası’nın almış olduğu karar sonrasında Garanti BBVA’ dan açıklama geldi. Deprem bölgesinde hayatını kaybetmiş olan bireysel müşteri ile gerçek kişi ticari işletmelerinin kredi ve kredi kartı borçlarını ana para dahil olmak üzere tamamen sildiğini bildirmiş olan Garanti BBVA deprem bölgelerinde borçlu olan depremzedelerin 6 ay depremden sadece maddi olarak etkilenen bölgelerdeki vatandaşların borçlarını ise bir ay erteleyeceğini açıkladı. Bir açıklamada Ziraat Bankası Vakıfbank ve Halkbank isimli kamu bankalarından geldi. Varlık fonu şirketleri olan bu bankalar yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşların kredi borçlarını ana para ve faizleri ile beraber sileceklerini duyurdu. Bununla beraber borç erteleme olanağı da tanımış olan bankalar bölgeye nakit olarak bağış da yaptı.

Türkiye Bankalar Birliği Tavsiye Kararları

Diğer yandan depremin ilk günü Türkiye bankalar birliği borç ertelemesi için tavsiye kararı aldığını açıkladı. Türkiye bankalar Birliği’nin kararı sonrasında bankalardan açıklamalar art arda gelirken kurum 11 şehirde yer alan 870 banka şubesinden 448’inin vatandaşa hizmet vermeye devam edeceğini duyurdu. 4.131 ATM’den 2. bin 777’sinin aktif bir şekilde çalıştığını belirten Türkiye bankalar birliği kısa vadede konteyner şubelerinin de devreye gireceğini açıkladı. Türkiye’de 11 ili etkisi altına alan deprem sonrasında bankaların pek çoğunda seferberlik başlatıldı. Yapılan bu sefer birlikte depremde yaşamını kaybeden vatandaşların kredi borçlarını ana paraları ve faizleri ile beraber sileceklerini açıkladılar.

Bankalar sadece borç silmekle kalmayıp aynı zamanda depremden maddi olarak etkilenen vatandaşlarında borçlarını erteleme olanağı tanıyacaklarını açıkladılar. Türkiye İş Bankası’nın başlatmış olduğu bu seferberliğe garanti BBVA da katıldı. Bu seferberlik sonrasında kamu bankalarından da açıklama geldi. Yapılan açıklamalara göre Ziraat Bankası VakıfBank ve Halkbank olarak hizmet veren kamu bankaları Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem sonrasında yaşamını kaybeden vatandaşların kredi borçlarını tamamen sileceklerini duyurdu. Kamu bankaları depremde maddi olarak kayıp yaşayan vatandaşların da mevcut borçlarını erteleme yapacaklarını açıkladı. Depremzedeleri için ortak yayında bağış kampanyasına katkıda bulunan bankaların payı oldukça yüksek mevlaları buldu. Buna ilave olarak depremde etkilenen vatandaşlar için harekete geçen bankalar depremde vefat eden bireylerin borçlarına ilişkin atacakları adımları açıklayarak seferberliğe katıldılar.