Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan oynaklık, yatırımcıları tedirgin ediyor. BIST100 endeksi, 2023 yılının başında 5 bin 704 seviyesine kadar yükselerek tarihi zirvesini gördü. Ancak bu seviyeden sonra sert bir düşüş yaşadı ve 4 bin 600 seviyesine kadar geriledi. Bu düşüşte, siyasi belirsizlikler, seçim beklentileri, küresel piyasalardaki gelişmeler ve şirket bilançoları etkili oldu. Endeks, son günlerde kayıplarını telafi etmek için çabalasa da, yıl başından bu yana yüzde 4 civarında değer kaybetti.

Borsa İstanbul’da oynaklığın devam edip etmeyeceği, yatırımcıların merak ettiği bir soru. Uzmanlar, seçim dönemine girilmesiyle beraber beklentilerdeki değişiklik ile oynaklığın sürebileceği görüşünde. Bazı uzmanlar, borsanın geçen seneki performansına göre kârları alıp biraz daha muhafazakâr bir strateji izlenmesi tavsiyesinde bulunuyor. Nakitte kalmak bir seçenek olarak sunuluyor.

Borsa İstanbul’da bilanço sezonu da başladı. Şirketlerin dördüncü çeyrek finansal sonuçları açıklanmaya başladı. Uzmanlar, bankacılık sektöründe kârlılıkların özel bankalar içerisinde İş Bankası, TSKB, Akbank’ın, kamu bankalarında ise Vakıfbank’ın liderliğinde güçlü olmasını bekliyor. Tüpraş’ta güçlü seyreden orta distilat ürün marjları nedeniyle güçlü operasyonel sonuçlar, Enka İnşaat’ta ise geçtiğimiz çeyreklerde negatif etkisi bulunan eurobond portföyünün pozitif görünüme dönmesi sebebiyle güçlü net kâr beklentisi mevcut.

Borsa İstanbul’da yatırım yapmak isteyenler için önemli olan, piyasa koşullarını ve şirketlerin performanslarını yakından takip etmek. Ayrıca, risk yönetimi ve portföy çeşitlendirmesi yapmak da önemli.