Bugünden itibaren ev kredisi faiz oranları, Para Politikaları Kurulu kararının ardından senelik % 12’den % 11.25’e geriledi. Sıfır ve ikinci el ev kredilerinde bu sebeple ciddi bir şekilde düşüş oldu. Düşüşten sonra şimdi yeni faiz miktarları 2022 yılından önce olduğu gibi % 064 ile % 079 miktarınca olmadı ancak geçmiş aylara göre önemli ölçüde cezbedici duruma geldi. En az faiz oranı veren bankaların listeleri de bundan dolayı değişim gösterdi. Hangi banka ilk sıraya yerleşti diye merak ediyorsanız eğer devlet bankalarının lideri konumunda olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank olmuş durumda. 120 ay vadeli geri ödeme planını da özellikle bu 3 bankayı göz önünde tutarak anlatıyoruz

 

Başka özel bankaların şimdiki faiz miktarlarının ne kadar olduğunu da anlatmayı uygun gördük. En düşük faizli olarak ev kredisi veren 3 adet devlet bankası olsa da özel bankaların faiz miktarlarını da ilgi ile takip edenler için araştırdık. Devlet ve özel olmak üzere totalde 16 adet bankanın 120 ay faiz oranlarını daha kolay inceleyebilmeniz için .araştırmalarımızı yoğunlaştırdık.

Tabii yalnızca şimdilik en düşük faize sahip ev kredisi hangi bankanın veriyor olduğu bilgisini sizlerle paylaşmakla kalmayıp buna ek olarak maaşınıza göre ne miktarda ev kredisi kullanabileceğinizin kısa bir hesaplamasını da sizlerle paylaşmayı uygun gördük.

 

An İtibariyle Sıfır ve İkinci El Yeni Ev Kredisinin Faiz Oranları Ne Oldu ?

An itibariyle ev kredisi faiz miktarları genellikle düşmüş durumda. Bunun sebebi ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kararı sonrası ise senelik bazda faiz oranlarının % 11’den % 11.25’e düşmesidir. Geri ödeme vadelerinden düzenleme sağlanmadı.120 ay vadeli olmak kaydı ile hala geri ödeme planının oluşturulma durumu vardır.

 

KASIM 2022 EV KREDİSİ FAİZ ORANLARI

 

Ziraat bankası      120 ay vade     % 1.29

Vakıfbank            120 ay vade    % 1.29

Halkbank                120 ay vade    % 1.20

ING bank                120 ay vade    % 2.14

TEB bank          120 ay vade         % 3.75

 

Kasım ayı ev kredisi faiz miktarlarında en aşağı seviyeleri yine kamuya ait bankalar, görüldüğü gibi ilk sıraları başkalarına bırakmadı. Bu sebeple ev kredisi kullanmak isteyenlerin kamuya ait Ziraat bankası, Vakıfbank ve Halkbank seçiminde bulunacağınızı tahmin ediyoruz. Böyle düşünüyorsanız ev kredisi çekmezden evvel kontratı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde bizim gibi sizler de farkında olmaksızın şöyle taahhütlerde bulunabilirsiniz.

 

Devlet Bankalarından Ev Kredisi Çekerken Nelere Dikkat Edilir ?

  • Zaruri olarak BES yaptırma
  • Zorunlu kredi kartı alma
  • Ev kasko ve DASK işlemlerini yalnızca kredi çekilen bankadan yaptırma
  • Erken kapatma cezasının başka bankalara göre daha çok ödeme.