Dolar fiyatı için Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulunun açıklamış olduğu Tl, ticari kredisine yönelik bazı holdinglere dövizin sınırlama durumunun getirilmesi piyasayı epeyce sarsmış durumda. Tl, dakikalar içinde dolar ve Tl kuru karşısında % 4’ten çok değer elde etti. Türk Lirası karşısında sert düşmüştü. Cuma günü piyasaların kapanışının ardından gelen karar için tüm gözler bugüne çevrilmişti.

Peki dolar ile Tl kurunda düşüş olacak mı?

Geride kalan haftada yurtta Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz ile ilgili vermiş olduğu karar öne çıkarken küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası başkanı olan Powell’in para politikasına yönelik ABD senatosuna yapmış olduğu sunum odakta yer almıştı. Powell, senatoda yaptığı konuşmada faiz artışının sürekliliğinin uygun şekilde olduğunu düşündüklerini, enflasyonun yukarı tarafa doğru sürpriz yapmış olduğunu ve daha çok sürpriz olma olasılığını bu sebepten dolayı gelecek veriye ve görünümün gelişimine cevap verirken uyanık olunması gerektiğini belirtti. ABD ekonomisinin gerçekten çok kuvvetli olduğunu belirten Powell, ekonominin daha da yoğun para politikası ile mücadele edebileceği bir durumda olduğunu bildirdi.

Powell, resesyon olanağının olduğunu fakat bu durumun istedikleri bir netice olmadığını söyledi.

Küresel piyasalar bu hafta artan resesyon kaygıları ile karmaşık bir seyir izlemek zorunda kaldı.   Petrol ücretleri, resesyon endişeleri ile düşüş durumuna geçerken Brent türü petrolün varili hafta içinde 107 dolara kadar düştü.

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası haziran ayındaki Para Piyasaları Kurulu’ndaki toplantıda benzer politika faizinin % 14 seviyesinde sabit bırakmasını sağladı. Karar yazısında devam ettirilebilir fiyat düzenliliği ve finansal düzenin kuvvetlendirilmesi için atılmış olan ve tam kararlılık ile uygulanmakta olan adımlar ile beraber küresel barış ortamının tekrar tesis edilmesi ve enflasyonda baz etkisinin de sona ermesi ile dezenflasyonist sürecinin başlama ihtimalinin tahmin edildiği belirtildi.

BDDK’’nın Kararı Sonrasında Doların Sert Şekilde Düşmesi

Haftaya 17.30 sınırının üstünde başlayan dolar/Tl hafta içerisinde 17.54 seviyesine kadar artarken Euro/Tl 19.24 sınırına ulaştı. Fakat cuma günü piyasa için çok kritik bir adım atılarak Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun Tl ticaret kredisi için holdinglere dövizde sınırlamalar getirmesi piyasaları ve döviz kurlarını sarsmış durumda.

Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulunun açıklamış olduğu yeni karar sonrasında dolar

Tl karşısında % 4’ün üstünde değer düşüşü yaşadı. Kur , 18.55 TL seviyesinden 16.48 TL seviyesine kadar düştü. Kur bu sabah itibariyle cuma günü kapanışına göre % 4 ila 5 ekside olurken 16.12 Tl güne yeniden başladı. Euro/TL kuru ise 19.20 TL’ye geriledi. Lakin piyasa açılışı sonrasında ise tekrar yükselişe geçen dolar/TL saat 10:10 itibari ile 18.55 TL , euro ise 19.24’ten değerlenmektedir.