Son zamanlarda enflasyondaki dalgalanmalarla birlikte yatırımını altın ile yapmak isteyen yatırımcıların aklındaki sorulardan en merak edilenleri hangi altın satarken zarar ettirmez, hangi altın ile yatırım yapılmalı gibi çeşitli sorular olmuştur. Yatırımcıların altına yönelimindeki en önemli neden aslında istikrarlı olma eğiliminde olduğundan herhangi bir finansal krizde sığınak görevi görmesidir. Altın yatırımı yapmak isteyen kullanıcıların karşısına çıkan birçok alternatif bulunmaktadır. Bu alternatifler arasında çeyrek, gram, tam, külçe, cumhuriyet yer alır. Bu altınlar arasında en karlı olanlarını sayalım.

  • Yatırım için en avantajlı altınlardan biri gram altın Çünkü değer kaybı olmadan satımı olması ve işçilik maliyetinden muaf olması, uygun fiyatlı olması yönünden avantajlı bir seçenektir.
  • Gram altından sonra en çok tercih konusu olabilecek altınlardan bir diğeri ise çeyrek altındır. Bu altın çeşidinin daha fazla tercih konusu olmasındaki nedenler uygun fiyatlı oluşu ve uygun koşullarda saklanabilmesidir. Ancak uzun vadeli düşünüyorsanız, bozdururken eski tarihli ise değer kaybı yaşayacağınız için çeyrek altın uygun bir yatırım olmayabilir.

Altın Yatırımcılarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Altına yatırımcılarının bilmesi gerekenler, doğru stratejiler ve mantıklı seçimler için yol gösterici olacaktır. Bu sayede hangi altın satarken zarar ettirmez sorusunun cevabını bilerek yatırımlar yapabilirler.

  • Alım satımlar arasındaki fiyat değişimlerine dikkat edilmelidir. Alım satım arasındaki fiyat farkının düşük olması yatırımcıların kazancını arttırmaktadır.
  • Zamanlamaya dikkat edilmelidir. Uygun fiyatlı alım yapıldığından emin olunabilmesi için yatırımcının doğru zamanlamayı seçmesi önemlidir.
  • Belli bir çeşitlendirme planı ile altın yatırımı yapılması önemlidir. Çeşitlendirme risklerde azalma sağlarken gelir artışı ve sermaye korunmasında faydalı olmaktadır.
  • Altın yatırımcılarının yatırımlarını güvenceye almak adına sigorta yaptırmayı düşünmeleri çalınma ve kaybolma risklerine karşı daha güvenli bir kazanım sağlar.
  • Ayrıca altın yatırımı yapmadan önce yatırımcıların ne tür bir altına yatırım yapmak istedikleri altının o anlık değerini çok iyi bilmeleri ve analiz etmeleri gerekir.

Bu maddelere dikkat eden altın yatırımcıları gelecekte yapacakları yatırımlarda hangi altın satarken zarar ettirmez sorusunun cevabını bilerek bol kazançlar sağlayacaktır.