Çiftçinin 2022 yılının günümüz şartlarına göre ipek böceği yetiştiriciliğinde devlet desteği alabilmesi için, devletin sunduğu bir takım kurallara uyması gerekmektedir. İpek böceği desteği başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevabı ise şu şekilde vermek mümkündür. Devletten nakdi destek almak ve kazanmak için çiftçinin önemli bir takım şartlara uyuyor olması gerekmektedir. En az  3-4 yıl süre ile bu sektör içinde bulunmuş olması, başvuru sırasında ipek böcekçiliği yapıyor olması, T.C. vatandaşı olması, 18 yaşının üzerinde olması, çiftçinin kendine ait bir tesisinin olması ve bu tesiste işinin başında duruyor ve çalışıyor olması başvuru şartları için en başta aranılan özelliklerdir.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Devlet Desteği Nasıl Alınır ?

 

İpek böceği yetiştiriciliğinde devletin üretim yapacak kişi ve kişilere destek verebilmesi için, KOSGEB tarafından sağlanacak destekler için, çiftçinin başvuru da istenilen belgeleri hazırlayarak ilgili olan makamlara, öncelikle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın İl ve İlçe Müdürlüğüne giderek dilekçe sunmalıdır. Çiftçinin başvuru talebinin, Tarım Bakanlığı tarafından değerlendirme yapılıp onaylanması sonucunda, çiftçiye ücretsiz olarak tohum desteği listesine göre yıl bazında üretimin kilogram karşılığında tohum desteği ödemesi yapılmaktadır. Çiftçinin, ipek böceği desteği başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sorusunun cevabı ise şu şekilde verilmektedir. Çiftçinin, ipek böcekçiliği ile ilgili kendi oluşturduğu bir projeyi sunması gerekmektedir. Kendisine ait bir tesisi yada çalıştığı tesisinin ikametgah kaydının olması, başvuru destek programına ait başvuru aday belgesi, T.C. kimlik kartı veya T.C. numarası bulunan ehliyet belgesi olmalıdır. İşletme konularına ait iş planı ve gelir gider hesaplamaları, ipek böcekçiliği yapacak bölgenin tapu belgeleri, imza sirküleri, başvuru yapan kişi birinci kişi değil ise yani tüzel kişi ise tüzel kişi olarak başvuruda bulunmalıdır ve tüzel kişiliğine ait belgenin ticaret sicil gazetesinde yayınlanmış olması gerekmektedir. Başvurular e-mail ve fax yolu ile yapılamamaktadır.

 

İpek Böceği Yetiştiriciliği Desteğinden Kimler Yararlanamaz?

 

İpek böcekçiliği desteğinden kimler yararlanamaz konusuna değinecek olursak şu şekilde maddeleyebiliriz:

 

  • Kooperatif ve kozabirlikler dışında tüm Kamu kuruluşları,
  • Sistemde çiftçi kaydı olmayanlar,
  • SGK borcu olanlar,
  • Kamu kuruluşlarından faiz ve hibe desteği alan kişiler,
  • İcra borcu olan kişiler,
  • Sabıka kaydı olan kişiler,
  • İflas eden kişiler,
  • Son olarak ta destek ve yükümlülükleri yerine getirmeyecek kişiler bu destekten kesinlikle yararlanamazlar.

 

Yukarıda bulunan maddelere ilişkin hiçbir engeli olmayan çiftçiler, ipek böceği desteği başvurusu nasıl yapılır sorusuna bu şekilde cevap bulabilmektedir.