Sorulan ahır yapımı devlet desteği için hibe hangi illere veriliyor sorusunun cevabını yanıtlayalım. Ahır yapımında devlet desteği almak isteyen vatandaşlar, 81 ilde destek alabiliyor. KKYDP ile başlamış olan bu durum günümüzde hâlâ mevcuttur. 81 ilde ahır yapımı için devlet desteği alınabilmektedir. KKYDP kapsamında 81 ilde ahır yapımı için %50 hibe veriliyor. Şartlara uygun kişiler bu hibe desteğinden yararlanabiliyor.

Yeni ahır yapmak isteyen girişimciler ve eski ahırını makineler ile tadilata sokacak olan kişiler devlet desteği için 81 ilde hibe başvurusu yapabiliyor. Başvuruyu dilekçe yapan ile kişiler sonuçlanmasıyla birlikte desteklerini almak için işletmelerini kendileri kuruyor ve sonrasında masrafları için hibe alıyor.

Ahır Yapımı Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Ahır yapımı devlet desteği almak için proje kapsamındaki şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlara göre kişilere hibe verilmektedir. Ahır yapımı devlet desteği almak isteyen kişilerin başvuruları bulundukları illerin İl Tarım ve Orman Bakanlık’ları aracılığı ile gerçekleşir. Kişiler bir dilekçe yazarak ahır için devlet desteği hibe başvurusu yaparlar.

Ahır devlet desteği hibe başvurusu DAP, DOKAP, KOP ve GAP kapsamında yapılmaktadır. Kişilere yaptıkları yatırımların tam %50 oranında bir destek sağlanıyor. Örneğin bir vatandaş ahır yapımında 10.000 Türk Lirası harcadıysa, devlet hibe desteği olarak 5.000 Türk Lirası veriliyor. Tutarlar değiştiği için net bir tutar olmasa da kişilerin yatırımlarının yarısı devlet tarafından karşılanmış oluyor.

Ahır Yapımı Devlet Desteği Hibe Ne Kadar?

Devlet tarafından ahır yapımı için kişilere hibe desteği verilmektedir. Bu durum hem yeni yapılacak ahırlar için hem de kurulu ahırların tadilatı için geçerlidir. Tadilatta gerekli olan makinelerin ve teçhizat harcamalarının bir miktarı devlet tarafından karşılanır. Peki verilecek bu hibe desteği ne kadardır?

Ahır yapımı devlet desteği hibe oran yeni yapılacak ahırlar için %50’dir. Bununla birlikte yapılan açıklamalara göre hayvanlar için verilecek olan destek de %80 oranındadır. Bu oranla belirli durumlarda değişebilir. İşte, ahır yapımı devlet desteği için hibe hangi illere veriliyor ve bu hibe ne kadar sorularının cevapları bu verilebilir.