Besicilerin koyun desteği başvurusu için akıllarındaki sorulardan biri anaç koyun desteği başvuru nasıl yapılır sorusudur.  GAP, DAP, KOP ve DOKAP kapsamında toplanan illerde, inşaat yatırımları için ise İl Tarım Orman Müdürlüklerinde, damızlık erkek koyun başvuruları ise İl ve İlçe Tarım Orman Müdürlüklerinde başvurular alınmaktadır. Anaç koyun desteği alabilmek için besicilerin bağlı oldukları damızlık küçükbaş hayvan yetiştiriciliği bölge birliklerine dilekçeli başvuru yapması gerekir. Yapılan başvuruların bulunduğu listeler 5 gün içinde müdürlüklere gönderilir.

Anaç Koyun Desteği Şartları Nelerdir? Destek Ne Kadardır? Ne Zaman Talep Edilebilir?

Desteklemeden yararlanacak besicilerin damızlık koyunlarının yahut keçilerinin 16 Mayıs 2021-15 Mayıs 2022 tarihleri arasında doğum yapmış olması şartı aranmakta. 1 Eylül 2022’ye kadar siteme girilen koyun ve keçi kayıtları sonrası besiciler ödeme talep edebilirler. 2022 yılında koyun ve keçi ayrımı kaldırılmış olup anaç koyun destek miktarı total olarak %60 arttırım sağlanarak 50 TL olarak kararlaştırıldı. Bakanlık kaydında olan anaç koyunlara verilecek destek 30 TL/baş, anaç keçilere verilecek destek 35 TL/ baş olup, anaç tiftik keçisi ise ilave olarak 20 TL/ baş ödeme yapılacaktır. Bakanlık anaç koyun desteği ödemelerini ise 27 Mayıs 2022’den itibaren ödemeye başladı.  Besicilerimizin bu süreçte başvuru alım tarihlerini takip ederek bakanlığın destek alımlarından yararlanabilir.  Verilmiş olan devlet desteği aslında besicilerimizin enflasyon nedeniyle sürekli olarak zor durumda kalmaları nedeniyle bu sektörde oluşan boşluğun bir nebzede olsa rahatlaması amacıyla verilmektedir. Hayvan desteği genel olarak uygun şartları taşıyan besicilerimizin bu işi büyütmesi ve ekonomik olarak da bir büyüme elde etmesi amacıyla yapılmaktadır.

Anaç Koyun Keçi Desteklemesi Nasıl Sorgulanır?

Besicilerimizin anaç koyun desteği başvurularını sorgulamak isterlerse e-devlet üzerinden koyun-keçi destek bilgisi sorgulama şeklinde aratarak başvurularının durumunu öğrenebilirler. Yahut anaç koyun keçi destek bilgisi sorgulama ekranı ile de sorgulama yapabilirler. Devlet bu destekler ile hayvan kalitesini ve sayısını arttırarak ülkemizdeki dışa bağımlılığı da rahatlatmaya çalışmaktadır. Uzun süredir hayvancılık sektöründe olanları ve bu işe yeni başlayanlar anaç koyun desteği başvurusu nasıl yapılır adlı yazımızda belirttiğimiz bilgiler ışığında başvurularını gönül rahatlığı ile yapabilirler.