Günümüzde değerli eşyalarımızın güvenliğini sağlamak her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Hırsızlık gibi olaylardan dolayı kişilerin oturduğu ev bile çoğu zaman tam anlamıyla güvenli olmayabiliyor. Ziraat Bankası kasa kiralama sistemi tam da bu durumlardan dolayı devreye girmektedir. İnsanlar değerli eşyalarını, ziynetlerini ya da önemli belgelerini evlerinde değil de, daha güvenli bir yerde muhafaza etmek istiyorlar. Birçok bankada olduğu gibi Ziraat Bankası kasa kiralama sistemi ile, banka şubelerinde olan kiralanabilir fiziki kasalar hizmettedir. Ziraat Bankası kasa kiralama ücretleri kasa boyutuna göre büyük ve küçük olarak farklı şekilde ücretlendirilmektedir.

 

Ziraat Bankası Kasa Kiralama Nasıl Yapılır?

 

Ziraat Bankası kasa kiralama nasıl yapılır diye merak ediyorsanız cevabı çok basit; bankanızın kasa bulunan şubelerinden birine gidilir ve başvuru yapılır. Kasa açılışı sırasında yıllık kiralama ücreti ve kiralama ücreti miktarı kadar da bir depozito ücreti yatırılır. Depozito ücreti kasa kapatıldığı takdirde kişiye iade edilir. Kasalara, kasayı bozmayacak diğer kasalara sorun yaratmayacak her şey konulabilir. Çoğunlukla, maddi anlamda değeri olan para, tahvil, ziynet ya da değerli belgeler muhafaza edilmektedir. Kasa kiralama 1,3,6 aylık yada yıllık olarak yapılabilmektedir.

 

Ziraat Bankası Kasa Kiralama Güvenli Midir?

 

Kasa kiralama güvenli midir? Güven sorununun maksimumda yaşandığı çağımız dünyasında, bankalardan kiralanan kasalar, öncelikle mahremiyet ilkesi ile korunmakta olup, yangın, hırsızlık ve benzeri durumlara karşı da bankanın güvencesindedir. Ancak bilinmesi gereken bir durumda şudur; kasaların sigortası yoktur. Çünkü içinde bulunan değerli eşyaların ne olduğunun bilgisi kasa sahibine aittir. Yurtdışında kiralık kasa sigortası bazı yerlerde vardır ama o da belli bir limite bağlı olarak bulunmaktadır. Ülkemizde ise sigorta yoktur. Yine de kasa kiralama sistemi, her zaman için evde bir yerlerde ya da yastık altında değerli eşyalarınızı saklamaktan çok daha sağlıklı ve güvenlidir. Ziraat Bankası’nın garantisi altında olmak bile kişiye güven verecektir.

 

Kasaya koymayı düşündüğünüz şeylerin hacmi ve miktarına göre küçük ya da büyük kasa seçebilirsiniz. Bu sizin karar vereceğiniz bir durumdur. Ziraat Bankası kasa kiralama ücreti küçük bir kasa için 638 TL, büyük kasalar içinse 826 TL’dir.