Manda yetiştiriciliği derneklerine üye olan çiftçiler, dernek aracılığıyla dişi manda desteği başvurusu yapabilir. Derneklere üye olmayan hayvan yetiştiricileri il ve ilçe müdürlüklerine giderek başvurularını gerçekleştirebilir. Başvuru yapan işletmenin Türkvet’e kayıtlı olması gerekmektedir. Mandaların soy kütüğü kaydı yapılmalı ve Manda Islah Sistemi’ne üye olmalıdır. Başvurular üç aşamada gerçekleşmektedir. Destek başvuruları il ve ilçe müdürlükleri, Türkvet ve Manda Islah Sistemi’nde yayınlanan listelerden değerlendirmeye alınır. İl müdürlükleri tarafından gerekli denetimler yapılır. Kayıtların doğruluğunu Türkiye Damızlık Manda Yetiştiricileri Merkez Birliği ile il birlikleri tarafından gerekli tedbirler alınarak gerçekleştirilir.

Büyükbaş Hayvan Desteği Nedir?

Maddi açıdan zorlanan çiftçilere hayvanlarının bakımlarına yardımcı olmak amacıyla verilen hibe desteğidir. Tarımı destekleme dernekleri, KOSGEB ile Tarım ve Orman İl Müdürlükleri girişimcilere destek olmak için bu yardımı sağlamaktadır. Büyükbaş hayvan desteği ile belirtilen kurumlardan alınan finansal desteğin bir kısmı geri ödememek üzere kişilere hibe edilen bir türdür.

Dişi Manda Desteği Şartları?

Dişi mandanın 1 Ocak 2021 tarihinden önce doğmuş olması

31 Aralık 2021 tarihinden itibaren Türkvet’e kayıtlı olması

Dişi mandaların Manda Islah Sistemi’ne kayıtlı olması

İşletmedeki sağılan mandaların süt ölçümlerinin yapılmış olması ve MIS’a kaydedilmiş olması

İşletmelere 1 Ekim 2021 tarihinden önce gelen mandalar faydalanabilir.

Dişi Manda Desteği Ne Kadar?

Dişi manda başına 500 TL ve soy kütüğüne kayıtlı olan mandalara 300 TL destek ödemesi yapılır.

Dişi Manda Desteği Neden Verilmeli?

Dişi mandaların en önemli ürünü manda sütüdür. Gıda değeri oldukça yüksek olan bir süttür. Süt dondurma imalatında sütlü tatlarda ve pastane ürünleri için uygundur. Aynı zamanda manda sütünden manda yoğurdu, manda tereyağı, manda kaymağı ve manda peyniri de yapmak mümkündür.  Manda sütünden yapılan lokumlar ticari gelir kaynağıdır. Mandanın sütü dışında eti de son derece önemli besin kaynağıdır. Mandanın etiğinde kolesterol ve yağ olmadığından dolayı üretici ve tüketici ilk birincil sırada yer almaktadır. Besin değeri ve ticari faaliyet göz önüne alındığında dişi manda destekleme başvuruları son derece önem kazanmaktadır.