Birçok kişinin merak ettiği kosgeb seralara destek veriyor mu sorusunun yanıtı şimdi burada. Kosgeb desteği almak isteyen kişiler devamlı olarak hangi işletmelere destek verildiğini araştırıyor. Bunun içerisinde merak edilen ve araştırılan bir diğer husus da seracılık yapan kişilerin Kosgeb desteği alıp alamadığıdır. Peki seracılık için Kosgeb desteği sağlanmakta mıdır?

Kosgeb seralar için destek vermektedir. Uzun zaman önce yapılan çalışmalar sonucu seralar için hibe desteği verilmeye başlanmıştır. Ancak bu desteğin alınabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Şartlara uygun olan kişilere Kosgeb sera desteği vermektedir. Peki seralarda Kosgeb desteği için hangi şartlar gereklidir?

Kosgeb Sera Desteği Şartları Nelerdir?

Girişimcilere verilen Kosgeb sera desteği için gerekli olan şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara göre başvuru yapan kişiler, başvuru sonuçlandığında desteklerini alabilmektedir. Peki bu şartlar nelerdir? İşte Kosgeb desteği almak isteyen seracılar için gereken şartlar şunlardır;

  • Çiftçi Kayıt Belgesi olmalıdır.
  • Bir proje örneği sunulmalıdır.
  • Girişimcilik Kursuna gidilmelidir.
  • Girişimcilik Sertifikası alınmalıdır.

Bu şartlara uyan girişimciler hazırlamış oldukları projeler ile Kosgeb’e sera desteği başvurusu yapabilir. İncelemeler sonucu uygun bulunan şartlar doğrultusunda kişiler Kosgeb desteği almaya hak kazanarak seralarını kurabilir ve genişletebilir. Projelerin kabul görmeme gibi ihtimali de söz konusudur. Bu yüzden girişimciler hazırlayacakları projelerine oldukça dikkat etmelidir. Geçersiz projeler nedeniyle Kosgeb desteğinin alınamaması söz konusudur.

Kosgeb Sera Desteği Ne Kadar?

Kosgeb’e başvuru yaparak sera desteği alacak kişiler bu desteğin ne kadar olduğunu oldukça merak ediyor. Kosgeb sera desteği 50.000 Türk Lirasıdır. Ancak bu tutar 100.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Öncelikle kendisini sektör üzerinde geliştirmek isteyen kişiler 50.000 Türk Lirası kadar Kosgeb desteği alabilmektedir. Bununla birlikte projesi onaylanan girişimcilerin 100.000 TL, geri ödemesiz kredi alması da mümkündür.

Kosgeb sera desteğinin alınması için, girişimcilerin bir projeyle başvurduktan sonra seralarını kurmaları ve tüm giderlerini faturalandırmaları gerekir. Tüm bu faturalar da Kosgeb yetkililerine sunulur ve sorun yoksa destek verilir. İşte kosgeb seralara destek veriyor mu ve bu destek ne kadar sorularının yanıtları bu şekildedir.