Merak edilen ve sürekli sorulan kredi kartı yıllık ücreti ödenmezse ne olur? Sorusunun cevabı hemen burada. Bankalar kredi kartı kullanan kişilerden yıllık ücret talep ediyor. Kullandırılan kart için var olam maliyetlerin yansıtıldığı kart aidatı, müşteriler tarafından kart kullanımı için ödeniyor. Şimdilerde banka müşterileri bu aidatı ödemek zorunda olup olmadıklarını, ödemedikleri takdirde neler olacağını araştırıyor.

Kredi kartı yıllık ücretleri ödenmediği takdirde bankaların bazı hakları doğuyor. Bu haklardan birisidi de kredi kartını kapatma hakkıdır. Müşteriler kullandıkları kredi kartlarının yıllık ücretlerini ödemediği takdirde, bankalar bu müşterilerin kartlarını kapatabiliyor. Yasalarda da belirlenmiş olan bu durum günümüzde geçerliliğini koruyor. Kısacası müşterilerin yıllık kart ücretlerini ödemesi gerekiyor, aksi takdirde kartlarının kapatılması söz konusu olabiliyor.

Ödenen Yıllık Kredi Kartı Ücreti Geri Alınır mı?

Kart kullanımı bittikten sonra kişiler ödedikleri yıllık ücretleri geri almak istiyor. Böyle bir durum söz konusudur. Müşteriler ödemiş oldukları kredi kartı yıllık ücreti geri alma konusunda bazı haklara sahiptir. Yapacakları başvurular ile ödedikleri yıllık ücreti geri alabilirler. Bu başvuruları direkt olarak bankaya ya da e-devlet üzerinden yapabilirler.

Ödenmiş olan yıllık kredi kartı ücreti, geri alınabilir. Ancak kişiler kartı kullanırlarken bu ücretleri ödemek zorundadırlar. Aksi takdirde bankalar hesaplarını kapatarak ve bu hesapları bloke edebilirler.

Yıllık Ücreti Olmayan Kredi Kartları Var mıdır?

Kullandıkları kredi kartları için yıllık ücret ödeyen müşteriler artık ücretsiz kredi kartı aramaktadır. Kişilerin sürekli olarak sorduğu yıllık ücreti olmayan kredi kartları var mı sorusunun cevabı; evettir. Yıllık ücret talep etmeyen kartlar vardır. Bu kartlardan alan kişiler yıllık ya da aylık hiçbir şekilde ücret ödemezler. Peki hangi kredi kartları ücretsizdir? İşte bu kartlardan bazıları;

  • Flexi Kart (Garanti Bankası)
  • Axess Kart (Akbank)
  • Enpara
  • Maximum Kart (İş Bankası)

Bu kredi kartları için yıllık kart ücreti talep edilmemektedir. Bu kredi kartlarını tercih eden kişilerin artık kredi kartı yıllık ücreti ödenmezse ne olur gibi soruları olmayacaktır. Çünkü bu kartlarda hiçbir yıllık kart ücreti talebi söz konusu bile değildir.