Depremden etkilenen 11 ilimizde ciddi yıkımlar gerçekleşmiştir. Vatandaşın bu konuyla ilgili merak ettiği bir diğer sorun ise hasar ve zarar gören ev ve araçlara bazı sigorta şirketlerinin kasko yaptırmak istememesi gibi bir sorun söz konusudur. Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin ise bu konuyla ilgili görüşlerini ‘’ Sigorta şirketlerinin böyle bir hakkı yok ‘’ sözleriyle ifade etmiştir.

Maalesef, sigorta şirketleri belirli risk faktörleri nedeniyle poliçe taleplerini reddedebilir veya primleri artırabilirler. Deprem riski yüksek olan bölgelerde yaşayan araç sahipleri için kasko sigortası primleri daha yüksek olabilir veya bazı sigorta şirketleri deprem riski nedeniyle kasko poliçesi satmayabilirler. Ancak, bu durum her sigorta şirketi için aynı olmayabilir. Bazı sigorta şirketleri, deprem riski yüksek bölgelerde yaşayan müşterilerine de kasko poliçesi sunabilirler.

Sigorta Şirketleri Neden Kasko Yapmak İstemiyor?

Sigorta şirketleri, poliçe taleplerini reddetmek veya primleri artırmak için genellikle istatistiksel verileri ve risk değerlendirme modellerini kullanırlar. Bu nedenle, bazı araç sahiplerinin deprem riski yüksek bir bölgede yaşamalarına rağmen, kasko sigortası primleri normal düzeyde olabilir.

Eğer bir sigorta şirketi deprem riski nedeniyle kasko poliçesi satmıyorsa, bu durumda araç sahipleri diğer sigorta şirketlerini araştırabilirler veya alternatif güvence yöntemleri (örneğin, bir acil fon oluşturma veya kendilerini maddi hasara karşı korumak için başka bir sigorta türü satın alma) hakkında düşünebilirler.

Sigorta Şirketleri Farklı Uygulamalar Yapabilir Mi?

Maalesef, deprem riski yüksek olan bir bölgede yaşıyorsanız ve aracınızı kasko sigortası ile güvence altına almak istiyorsanız, deprem riski bahanesiyle kasko yapmayan sigorta şirketleriyle karşılaşabilirsiniz. Ancak bu, sigorta şirketlerinin yasal olarak kabul edilebilir bir bahane olarak kullanabileceği bir sebep değildir. Sigorta şirketleri, müşterilerine yeterli açıklama ve bilgi vermeden, deprem riski nedeniyle kasko poliçesi yapmayı reddedemezler.

Deprem riski nedeniyle sigorta şirketlerinin kasko yapmayı reddetmesi durumunda, bölgenizdeki farklı sigorta şirketleriyle iletişime geçerek kasko sigortası seçenekleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Sigorta şirketlerinin birçoğu, deprem riski olan bölgelerde bile kasko sigortası sunmaktadır. Bu nedenle, farklı şirketlerin tekliflerini karşılaştırarak en uygun kasko sigortasını seçebilirsiniz.

Öte yandan, aracınızın kasko sigortasını yaptırmak istiyorsanız, deprem riski konusunda doğru bilgi ve açıklama yapmanız önemlidir. Sigorta şirketlerinin, aracınızın deprem riski yüksek bir bölgede kullanılacağını bilmeleri gerekmektedir. Bu nedenle, sigorta başvurusu yaparken, aracınızın kullanılacağı bölge hakkında doğru ve eksiksiz bilgi vermeniz önemlidir. Bu sayede, doğru kasko sigortası tekliflerini alabilir ve aracınızın güvencesini sağlayabilirsiniz.

Tüketici Haklarınızı Biliyor Musunuz?

Tüketici Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in yapmış olduğu açıklamalara göre kasko yaptırmak istemeyen sigorta şirketleri ile anlaşmazlık yaşadığını ve firmaların bu isteğini geri çevirdiğini söyledi. Merkezi Kahramanmaraş olan ve 11 ilimizin etkilendiği, üst üste iki büyük deprem yaşayan bu bölgeler hariç firmaların kasko yapmama gibi bir haklarının olmadığını belirtti.

‘’Kahramanmaraş’ ta deprem olmuş olabilir ama diğer bölgeler ile ilgili kasko yapmaktan kaçamazlar. Kayseri’de deprem mi oldu ki? ‘’ diyerek bu konuda vatandaşın hakkını savunarak kasko yapmaktan kaçınan sigorta şirketlerini CİMER üzerinden ya da Hazine ve Maliye Bakanlığı’na vatandaşın şikâyette bulunması gerektiğini belirtti.

Mahmut Şahin, Kahramanmaraş depremi ve sonrasında beklenen depremler dolayısı ile birçok vatandaşın ‘’Doğal Afet Sigortalar Kurumu (DASK) ‘’ yaptırımında büyük bir artış olduğunu söyledi.