Ons altındaki değişimlerin, gram altındaki değişimlerden daha kalıcı olması ons altın ile gram altın arasındaki farkı ortaya koymaktadır. Dünyada altın ve diğer metaller troy ons veya avoirdupois ons olarak tartılır. Ons altın; dünyadaki tüm yatırımcıları ve merkez bankalarını ilgilendiren uluslararası platformda işlem gören ortak bir birimdir. Gram altın, sadece Türkiye pazarında hareketlenmelerde değişiklik gösterebilir. Küresel altın piyasasında ons altın fiyatının yükselmesi durumunda gram altının da aynı oranda yükselebilmesi için Türk Lirası’nın değer kaybetmesi gerekir. Ons altındaki yükseliş ve düşüşler gram altına da aynı oranda etki etmektedir. Ons altından daha fazla kazanç sağlanır.

Ons Altın Nedir?

Ons ilk olarak Ortaçağ Avrupa’sında Fransa’nın Trayes şehrinde kullanılmaya başlayan ağırlık birimidir. Ons’un kelime anlamı ‘on ikide bir’ anlamına gelir. Bu kelime dilimize İngilizce ‘ounce’ kelimesinden geçmiştir. İngilizce’ye de Latince ‘uncia’ kelimesinden literatüre alınmıştır.  Kelime anlamından onsun bir hesaplama türü olduğu anlaşılmaktadır. Gümüş, altın ve platin gibi değerli metallerin ya da elmas, yakut gibi kıymetli taşların kütlelerinin ölçülmesi için kullanılan kütle birimidir. Ons, ‘OZ’ şeklinde kısaltılarak gösterilir. Ons altın ise 31,1034768 gram saf altına eşittir. Altının ons birimini hesaplamak için hangi ülkede bulunuyorsanız o ülkenin sembolünü kullanmanız gerekmektedir. Uluslararası ve yurt içi finansal piyasalarda altın AU ile gösterilir. Bankalar üzerinden işlem yapan yatırımcılar, AU ve XAU simgeleriyle karşılaşır.

Gram Altın Nedir?

Gram altın, 1 gr has altın miktarına karşılık gelen ölçümüdür. Üretilen 1 gr, 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr ve 100 gr altın saf işlenmemiş kütçe halindedir. Gram altının farklı gram miktarları ile üretilmesinin nedeni tasarruflarda altın birimleri olarak kullanılmasını kolaylaştırmak içindir.

Ons Altın ile Gram Altın Fiyatını Neler Etkiler?

Ons altın ile gram altının düşüş ve yükselişini etkileyen pek çok şeyden etkilenir. Küresel salgınlar, savaşlar, doğal afetler, ekonomideki enflasyon beklentisi, düşük faiz riski, ticaret savaşları, ekonomik kriz riski, DXY endeksinin değer kaybetmesi ons altını ve gram altın fiyatını etkiler.

Gram Altının Avantajları Nelerdir?

  • Gram altında işçilik olmadığından dolayı satarken zarar edilmemesi ons altın ile gram altın arasındaki farkı göstermektedir.
  • Tarih problemi yoktur.
  • Banka hesabında yatırım için tutulabilir.
  • Her bütçeye uygun bir yatırım aracıdır.
  • Saklanması kolaydır.
  • Nakite çevrilmesi en kolay altın çeşididir.