Akbank EFT saatleri, internet bankacılığıyla işlerini kolayca halleden Akbank müşterilerinin merak ettiği bir konudur. Akbank diğer bankalara ya da yine Akbank müşterileriyle EFT ya da havale işlemi yapmanıza olanak sağlamakta. 2022 yılının Akbank EFT saatleri, hafta içi saat sabah 09.00 ile akşam 17.15 saatleri arasındadır. Bankaların çalışma saatleri haricinde EFT işlemi yapılmamaktadır. EFT işleminin mesai saatleri dışında yapılmamasının nedeni, EFT işlemlerinin Merkez Bankası’nın onayından geçmesi gerektiğidir. Bu onayı çalışma saatlerinde yaptığı için EFT işlemleri çalışma saatinde yapılır. Eğer çalışma saatleri haricinde işlem yaparsanız ertesi güne devreder.

EFT İşlemi Ne Kadar Sürer?

EFT işlemleri 5 yahut 20 dakika içerisinde karşı tarafa ulaşmaktadır. Nadir durumlarda bu süre 1 saati bulmaktadır. Böyle durumlarda eğer 1 saatin üzerinde zaman geçmesine rağmen EFT işleminiz gerçekleşmediyse, banka müşteri hizmetlerini arayarak bilgi sağlamanız mümkündür. ATM’ler aracılığıyla veya bankanın şubelerinden de yapmanız mümkündür. Genel anlamda Iban ile para transferi daha yaygındır ve daha kolaydır.

Akbank EFT Ücretleri

Akbank EFT işlemi sırasında diğer tüm bankalarda da olduğu gibi EFT ücreti kesmektedir.  Akbank EFT ücretleri gönderdiğiniz paranın miktarına ve gönderdiğiniz saate göre artıp azalmaktadır.  Örneğin; 1.000- 50.000 TL arası 5 ya da 10 TL ücret alınırken, 1.000 TL altı işlemleriniz için 1 ya da 5 TL işlem ücreti ödemeniz gerekir. 50.000 TL üzeri para gönderimleri için 25 ya da 100 TL gibi kesim ücreti alınabilmektedir. Ancak bunlar Akbank EFT saatleri içerisinde gönderdiğiniz miktarlar için alınan kesim ücretidir. Mesai saatleri dışında EFT ücretleri artmaktadır.

EFT Ne Demek?

EFT bankaların mobil uygulaması üzerinden diğer tüm bankalarla Türk lirası cinsinden para gönderimi yapmanızı sağlayan işlemin adıdır. EFT işlemleri saatleri banka tarafınca belirlenir ve bu saatler içinde yapılmayan işlemler bir diğer mesai gününe sarkar.

Havale Ne Demek?

Havale, para birimi fark etmeksizin para gönderebileceğiniz işlemdir. Havale işlemi saati yine banka tarafından belirlenir. Mesai saatleri dışında havale yapabildiğiniz bankalar da vardır. Bazı bankalar havale ücreti almıyor olsa da EFT’ye göre biraz daha az ücret alan bankalar da vardır. İnternet üzerinden yapabileceğiniz gibi ATM’ler aracılığıyla da yapmanız mümkündür. En yaygın ve kolay olanı internet üzerinden yapılanıdır.

Akbank EFT saatleri ve EFT işlemi hakkında merak edilenleri belirttik. EFT işlemini mobil bankacılık üzerinden birkaç tıkla kolayca yapabilirsiniz.