Hayvancılık yapanların merak ettiği hayvancılık hibe desteği ne kadar sorusunun cevabına bakalım. Devlet tarafından hayvancılıkla uğraşan kişilere verilen hibe, 2023 yılına kadar geçerlidir. Bu süre zarfı içerisinde hibe desteği için başvuran kişilere %50 hayvancılık hibe desteği verilmektedir. Ancak hayvancılık hibe desteğini alabilmek için devletin koymuş olduğu bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Devletin hayvancılık ile uğraşan ya da uğraşacak kişilere verdiği hayvancılık hibe desteğinin oranı %50’dir. Ancak bu oranda değişiklik söz konusu olması da mümkündür. Küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta ya da gerekli olan kurulum için verilecek yatırımın ne kadar olduğu önemli bir husustur. Tüm bunlar dikkate alınarak hibe desteği başvurusu yapılabilir.

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

2023 yılına kadar geçerli olan proje kapsamında hayvancılık hibe desteği alınabilmektedir. Şartlara uygun kişiler bu hibe desteğini rahatça alarak hayvancılık hususunda işlerini büyütebilmektedir ya da sıfırdan bir işletme oluşturabilmektedir. Peki bu destek nasıl alınır?

İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılan hibe başvuruları sayesinde destek alınması mümkündür. Hayvancılık kapsamında devlet desteği almak isteyen kişiler bulundukları/ikamet ettikleri illerdeki İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine bir dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirler. Bu başvurular kapsamında gerekli şartlar yerine getirilmiş ise, hayvancılık hibe destek başvurusu onaylanır. Ardından da kişiler için gerekli yatırımların yapılması adına işlemler başlatılır.

Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık hibe desteği almak isteyen kişiler, başvurularını yaparken bazı şartlara sahip olmalıdır. Hayvan sayıları ve kişilerin sahip oldukları bazı belgeler, bu şartlar arasında yer almaktadır. Peki hayvancılık hibe desteği almak için gerekli olan bu şartlar nelerdir? İşte gerekli olan şartlar;

  • En az 10, en fazla 50 tane büyükbaş anaç hayvan
  • En az 100, en fazla 200 keçi ve koyun
  • Sıfırdan yapılacak ahırlar
  • Kurulu Ahır tadilatları
  • Koç, boğa ve teke alımları
  • Gerekli olan ahır makineleri

Tüm bu şartlar uygunsa kişiler başvurularını yapabilirler. Uygun olan şartlar sonucunda onaylanan başvuruların ardından destek uygulanmaya başlar. İşte; hayvancılık hibe desteği ne kadar ve hibe destek şartları nelerdir sorularının cevapları bu şekildedir.