Hayvancılık kredisi olarakta bilinen besicilik desteği kredisi, sektörde hizmet veren üreticilerin, faaliyetlerine ilişkin gereklilikler için verilen bir kredidir. Besicilik desteği başvurusu nasıl yapılır, nereye yapılır, neler gereklidir, hangi bankalar bu krediyi verir gibi soruların cevaplarından önce hayvancılık ve besicilik konusunun detaylarını biraz inceleyelim. Hayvancılık ülkemiz coğrafyasında oldukça geçerli bir iş alanıdır. Ülke ekonomisinde de ciddi derecede önemli bir yere sahiptir. Besicilik kredisi de büyük ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kanatlı hayvancılık gibi alanlarda yatırım yapmak isteyen üreticilere verilen bir kredidir.

 

Besicilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

 

Hem özel sektör hem de devlet bankalarından bu krediyi verenler bulunmaktadır. Her biri farklı kredi oranlarında ve vadelerle bu kredileri yatırımcılara ve sektöre katkı sağlamak isteyenlere vermektedir. Besicilik kredisi veren bankalar Ziraat Bankası, İş Bankası, QNB Finansbank, TEB, Denizbank’tır. İçlerinde en bilinen ve akla gelen Ziraat Bankası’dır. Bunun nedeni de devlet bankası olması ve de her sene resmi gazete yoluyla ilan ettiği faiz indirimleridir. Faiz desteği ile besicilik kredisi faizleri oldukça düşük olabilmektedir. Bir ekstra bilgi de; 40 yaş altı özellikle de kadın genç çiftçilere faizsiz krediler verilebilmektedir. Faiz oranı çok iyi olmasına rağmen aranan koşullar diğer bankalara göre daha ağırdır. Ancak yine de en çok tercih edilen kredi Ziraat Bankası’nın verdiği kredilerdir.

 

Besicilik Desteği İçin Kredi Şartları Nelerdir?

 

Besicilik (Hayvancılık) için kredi desteği alma yolunda bazı şartların yerine getirilmelidir. Besicilik kredisi için gerekli belgeler şu şekildedir; Öncelikle Çiftçi Kayıt belgesini çıkarılmış olması gerekir. Başvuruyu yapacak kişinin bir işletme sahibi ve belgesi olmalıdır. İpotek olarak gösterebileceği bir mala sahip olması gerekmektedir. Kredi alacağı için kredi notunun yetecek seviyede olması ve de mevcutta vergi borcunun olmaması gerekir. Kredi rakamının yüksekliğine göre çalışan 2 kişi ya da 1 kişi ama memur olan 1 kişinin kefil olarak gösterilmesi gerekir. Hayvancılık destekleme bildirgesinde belirtilen tür ve özelliklerde hayvanlardan alınmış olması gerekmektedir. Tüm bu gereklilikler tamamlandığında, besicilik desteği başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı için bir dilekçe yazmak ve başvuruyu yapmak yeterli olacaktır.