Ülkemizdeki tüm bankalarda olduğu gibi ekstra özel bir durum olmadığı sürece, Denizbank’ta hafta sonu yani cumartesi ve pazar günleri çalışmamaktadır. Denizbank hafta içi günlerde her gün saat 10.00 – 16.30 saatleri arasında müşterilerine hizmet vermektedir. Denizbank’ta hafta sonu havale olur mu, sorusunu cevaplamak için öncelikle havale ve EFT kavramlarının arasındaki karışıklığını gidermek gerekir.

 

Havale Ve EFT Arasındaki Fark Nedir?

 

Havale ve EFT arasındaki fark; Havale işlemi mevcut banka içindeki hesaplar arasında gerçekleşen bir işlemdir. EFT (Elektronik Fon Transferi) ise farklı bankaların aralarında gerçekleşen para transferidir. Bu nedenden dolayıdır ki havale işlemi, EFT ye göre daha hızlı gerçekleşen bir işlemdir. EFT işlem saatleri ve işlem ücretleri, bankadan bankaya farklılık göstermekle beraber, EFT işlemleri sadece hafta içi yapılabilmektedir. Hafta sonları yani Cumartesi ve Pazar günleri ile, resmi tatil sayılan günlerde EFT işlemi yapılmamaktadır. EFT işlemleri sadece bankaların aktif çalıştığı saatlerde yapılabilen işlemlerdir. Hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde internet üzerinden ya da bankamatik üzerinden EFT işlemi yapıldığında ise işlemin gerçekleşmesi, işlem anından sonraki ilk resmi iş gününde gerçekleşmektedir. Çalışma saatleri dahilindeki EFT işlemlerinde Denizbank’ta EFT işlem süresi 5-10 dakika aralığındadır. Ekstra durumlarda ise maksimum 30 dakika içinde EFT işlemi gerçekleşmektedir. Havale işlemleri de normal şartlarda 1-2 dakika içinde ekstra durumlarda ise maksimum 30 dakika civarında bir sürede gerçekleşmektedir.

 

FAST İle Tüm İşlemler Çok Daha Kolay!

 

Havale ise aynı banka içindeki hesaplar arasında yapılan bir işlem olduğu için Denizbank’ta hafta sonu havale olur mu sorusunun cevabı 7 gün 24 saat yapılabilen ve de hızlı gerçekleşen bir işlemdir olacaktır. Hem havale hem de EFT işlemleri için daha hızlı ve kesin çözüm olan bir sistem de yakın zamanda devreye girmiştir. Açılımı, Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan ve bilinen kısa adıyla FAST sistemi ile artık çok daha hızlı işlem gerçekleştirmek mümkün olmaktadır. Hatta hafta sonu yapılamayan EFT işlemleri bile Denizbank ve diğer bazı bankalarda maksimum 1000 TL olmak kaydıyla FAST ile yapılabilmektedir.