Bankaların özellikle dikkat ettiği KKB notu kredileri doğrudan etkiliyor. Kredi notunun kaç olması gerekir? Kredi notu, Findeks hesaplaması ile ölçülür. Kredi notu geniş bir skalada incelenir. Bu bölüm üzerinde müşteriler risk durumlarına göre gruplara ayrılır. Kredi skorları 0 – 1900 arasında değişir. Findeks kredi puanınız 1900’e ne kadar yakınsa kredi alma ihtimaliniz o kadar yüksektir.

Kredi skorunuzun sıfır olması bankaların sizlere kredi vermesinin önüne geçer. Sıfır kredi puanı daha önceden bankalarla iletişim kurmayan kişilere verilir. Sıfır puana sahip kişilerin risk durumu bankalar tarafından bilinmemektedir. Kredi notunuz 0 ise ilk olarak kredi notu oluşturmanız gerekir. Kredi skoru 1500 – 1900 arasında olan kişiler daha kolay kredi başvuruları gerçekleştirebilir. 1100-1499 arası puana sahip az riskli gruplara ise bankalar kredi verirken çekinceli davranır. Kredi paketleri sunulurken farklı değerlendirmeler ele alınır.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Bankalar, kredi başvurularını farklı kriterler üzerinden değerlendirir. Bu kriterlerin en önemlisi Findeks kredi notudur. Findeks kredi hesaplamasında birden fazla belirleyici unsur bulunur. Findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

  • Kredi ödeme ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları,
  • Hesap durumu,
  • Borç durumu,
  • Kredi başvuruları,
  • Ödeme performansı,
  • Kredi kullanım yoğunluğu hesaplamada baz alınır.

Findeks Nedir?

Findeks, bankalar üzerinden verileri toplar ve kredi başvuru sürecinizi doğrudan etkiler. 1995 yılında kurulan Findeks Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hizmete açıldı. BDDK ve bağımsız şirketler tarafından denetlenen bu platform son derece güvenlidir.

Findeks Kredi Notu Öğrenme

Findeks kredi notu öğrenmek için internet üzerinden destek alabilirsiniz. Findeks raporu için Findeks’in internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Findeks raporunda notunuz düşük düşükse kredi alma ihtimaliniz düşecektir. Bu gibi durumlarda puanınızı yükseltmeniz gerekir. Peki kredi notu nasıl yükseltilir? Kredi skorunuzu yükseltmenizin en etkili yolu, ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştirmektir. Puanınız belirlenirken kredi ve kredi kartı borçlarınız hesaba katılır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunuz sürekli olarak değişmez. Bankalarla olan ilişkinizin başladığı andan itibaren puanınız hesaplanmaya başlar. Ödemenin tamamlanmasına kadar geçecek bu sürede kredi notunuz değişmeyebilir.

Findeks Risk Raporu Nedir?

Findeks raporu, ilişkide bulunduğunuz tüm bankalardaki veriler kullanılarak elde edilir. Toplam borcunuzu, limitlerinizi ve ödeme rutininizi rapor üzerinden takip edebilirsiniz. Kredi notunun kaç olması gerekir? İhtiyaç kredisi almadan önce kredi notunuzu öğrenmek için Findeks üzerinden destek alabilirsiniz.