Altın fonu, piyasa genelinde bulunan riskin yüksek olduğu şartlarda, enflasyona ve düşen döviz fiyatlarına karşı korunma ve güvenli bir liman olarak tercih edilen, alternatif bir yatırım aracıdır. Altın Fonu Riskli mi? konusuna girmeden önce altın fonunu biraz detaylandırmak gerekir. Altın fonu, günlük değerler doğrultusunda, alım satım ve tek fiyatta nakde dönüşümde de kolaylık sağlamaktadır. Altın fonunun yatırım amacı, orta ve uzun vadelerde düzenli olan bir getiri sağlamayı amaçladığı gibi, dünya altın piyasalarındaki fiyat gelişmelerini de yatırımcılara yüksek oranda yansıtmaktır. Altın fonu bir gün sonra işlenmesi dışında gram altın almanın yanı sıra riski olmayan bir fon türü olduğundan çok tercih edilen bir yatırım aracı olmaktadır.

 

Altın Fonu Nasıl Çalışır?

 

Altın Fonu Nasıl Çalışır? sorusu da merak edilen konulardan biridir. Toplam fon değerlerinin yaklaşık en az %80 civarı, piyasa genelinde borsada işlem görmüş altın veya altına dayalı piyasa araçlarına yatırım yapılmaktadır. Aynı zamanda yabancı sermaye piyasa araçlarını da yatırım yapmak, tercihler arasındadır.

 

Şu Anda Altına Yatırım Yapılır mı? Altın hiç değer kaybetmeyen en çok ilgi duyulan ve tercih edilen bir yatırım aracıdır. Piyasalar genelinde daha düzenli bir duruş sergilediği için güvenli ve sağlam bir zemin arayanların tercihleri arasında yer almaktadır. Altın hesabı olanlar için en önemlisi, alım satım yapıp saklama ve taşıma sıkıntısı yaşamadan, yıpranma, ayar kaybı, risklerine karşı koruma imkanları vardır. Altın fonu yatırımlarında en çok dikkat edilmesi gereken şey, anlaşmalı olduğunuz bankaların alım satım kurlarının değerleri olmalıdır. Çünkü her bankanın aynı kur üzerinden çalışmadığı bilinmelidir. Bankalar arasında karşılaştırma yapıp en güzel teklifi veren banka ile çalışarak avantajlı kar elde edilebilir.

 

Altın Fonu Ve Altın Hesabı Arasındaki Fark

 

Altın fonu ve altın hesabı arasındaki fark şu şekilde açıklanmaktadır; Ulusal ve uluslararası borsa kurlarında işlem gören altına yatırım yapanlar altın fonu olan yatırımcı olarak bilinmektedir. 1 Türk Lirası karşılığında hiçbir hesap işletim ücreti ödemeden altın bile alınmaktadır. Tek farkı %1 oranında alım ve satım farkı eklenmektedir. Altın fonu zorlu ekonomik dalgalanmalara karşı bir korunma aracıdır. Bu nedenle Altın Fonu riskli mi? Hayır asla riskli bir yatırım aracı değildir.