Birçok kişinin merak ettiği ve araştırdığı KOSGEB’den kimler yararlanabilir sorusunun cevabı burada yer alıyor. Uzun zaman önce girişimciler ve işletmeler için tasarlanan destek programı KOSGEB’den yararlanabilenler, Mikro ve de küçük ölçekli işletmelerdir. Belirli şartlar doğrultusunda sağlanan bu destek için orta ya da küçük işletme özelliklerine sahip olunması gerekir. Büyük ölçekli işletmeler, KOSGEB desteklerinden yararlanamamaktadır. Peki başka kimler bu destekten yararlanabilmektedir?

KOSGEB desteğinden yararlanabilecek kişiler arasında, engelli vatandaşlar, şehit yakınları, kadınlar ve gaziler ayrıcalıklıdır. Bu kişiler destekten kolayca yararlanabilmektedir. Bununla birlikte, yeni bir iş yeri açacak kişiler de destekten yararlanabilir. Ancak bu destekten yararlanabilmek için gerekli koşulların yerine getirilmesi şarttır.

KOSGEB’TEN Yararlanmak için Ne Yapılmalıdır?

Yeni bir iş fikri olan kişiler, bu iş fikirlerini KOSGEB ile paylaşarak ve başvurularını yaparak ilk adımlarını atabilirler. Ancak bunun öncesinde Girişimcilik Belgesi gibi gerekli olan belgeleri almalılardır. KOSGEB’ten yararlanmak için yapılması gerekenler arasında bir iş yeri kurmak vardır. Bu iş yeri kurulurken kişi kendi sermayesini kullanmalı ve bunu da belgeli bir şekilde kanıtlayabilmelidir. Ancak bu sayede destekten yararlanabilmek söz konusu olur.

KOSGEB desteği iş yeri açıldıktan sonra verilmektedir. Kişiler alçakları desteği kurulu iş yerleri adına talep edebilirler. Bu yüzden bir iş yeri kişinin kendi harcamaları ile kurulmalı ve daha sonra destek için başvuru gerçekleştirilmelidir.

KOSGEB’in Destek Verdiği İş Alanları

KOSGEB’in destek verdiği iş alanları arasında birçok seçenek bulunuyor. Onlarca sektör için destek sağlan bu program sayesinde kişiler kendi işlerini kurma fırsatını yakalıyor. Peki hangi iş alanları KOSGEN desteğine uygun olarak görülüyor? KOSGEB’in destek sağladığı sektörleri hangileri? İşte bu sektörler şunlardır;

  • İnşaat Sektörü
  • Toptan Ticaret Sektörü
  • Perakende Ticaret Sektörü
  • Ulaştırma Sektörü
  • Depolama Sektörü

KOSGEB bu iş sektörlerinde kişilere destek sağlıyor ve girişimciler için kredi fırsatlarını sunuyor. Böylece kişiler iş yerlerini kurarken birçok sektör için fırsat yakalayabiliyor. İşte sürekli olarak sorulan KOSGEB’ten kimler yararlanabilir ve verilecek destek hangi sektörlerde geçerlidir sorularının cevapları bu şekildedir.