Asgari ücret tespit komisyonu üçüncü toplantısı sonunda konuşan Türk-iş sendikası başkanı Ergün Atalay toplantıda çıkan resmi rakamın 9 bin TL olduğunu açıkladı.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay: “Resmi teklifi 9 bin TL”

işçi, işveren ve hükümetin ortak kararıyla 2023 yılı asgari ücretinin belirlenmesi hedeflenen Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun son toplantısı tamamlandı.
Toplantının ardından konuşan Türk-İş Sendikası genel başkanı Ergün Atalay ortak karar ile alınan asgari ücretin’in 9 bin TL olduğunu belirtti.

Atalay şunları aktardı: “20 gündür süren bir süreçte  arkadaşlar üçüncü toplantıyı yaptılar. Türk-İş Sendikası 40 senedir bir araştırma yapıyor. Ayın birinde Türk-İş’in açlık sınırı 7 bin 785 TL, yoksulluk sınırı 10 bin TL. Böyle bir ifade kullanmıştık, bu ifade üzerinden 20 gündür Türk-İş’in teklifi 7 bin 785 TL dendi. Bizim bu zamana kadar hiçbir teklifimiz olmadı. Şimdi teklifi yukarıda Bakan Bey’e, Komisyon’a söyledim. Türk-İş’in resmi teklifi 9 bin TL’dir. Verirlerse masaya oturur, görüşür imzalarız, vermezlerse bu meselenin içinde olmayız.