Kredi kartı kullananlar olarak hepimiz ‘ Kart günlük gecikme statüsünde ne demek? ‘ şeklinde araştırmalar yapmışızdır.  Bu durum 30 günden az gecikmeli ödemeler grubuna dâhil edildiğinizin göstergesidir. Yani kredi kartınızın asgari ödeme tutarını son ödeme gününde ödememiş ve son ödeme tarihinin üzerinden henüz 30 gün geçmemiş demektir. Bu durumdaki uyarıları sadece asgari ücreti yatırmadığınız zaman değil, asgari ücret tutarının altında bir miktar yatırdığınızda da görebilirsiniz. Peki, kart günlük gecikme statüsünde uyarısı geldikten sonra hala ödeme yapılmadığı takdirde nasıl bir süreç bizleri beklemektedir?

  1. Günlük gecikme faizi tüm tutar üzerinden uygulanmaya başlar.
  2. Kart nakit ve nakit avans çekimine kapatılır.
  3. KKB ‘ye kayıt girişi yapılır ve tüm bankaların durumdan haberdar olması sağlanır.
  4. Hala ödeme yapılmamış ise 30 gün gecikmeli alacaklar statüsüne geçiş yapılır.
  5. Kişiye bilgilendirme yapılır ve kart satış işlemine de kapatılır.
  6. Hala ödeme yapılmamış işe 90 gün gecikmeli alacaklar listesine alınır.
  7. 90 gün ardından hukuki süreç başlar ve 15 gün içerisinde ödeme yapılmaz ise banka alacakları icra yolu ile tahsil edilme yoluna girer.

İcra Sürecine Girildikten Sonra Ne Yapılması Gerekir?

Kişinin eline icra sürecine girildiğine dair bir yazı ulaştıktan sonraki 15 gün içerisinde kredi ödemesinin en az asgarisi ödenmelidir. Ödenme yapılmadığı takdirde mevcut olay icra ve avukatlık yöntemleri ile ilerleyecektir. Kredi kartı icra sürecine düştüğünde ise kesinlikle dikkat edilmesi gereken şey kredi notunun düşecek olmasıdır. Kredi notu düştüğünde ise hiçbir banka kişiye kredi vermez veya çok düşük oranlarda kredi verir. Hem icra hem de kredi puanı düşmesi gibi durumlar ile karşılaşmak istemiyorsanız, kredi ödemelerinizi zamanında ve asgari tutarda yapmalısınız.

Söz konusu yazımız dâhilinde kredi kartı gecikme durumları ve bu durumlar karşısında yapılacakları sıraladık. Unutmayın ki gecikme ne kadar uzun ise, faiz de o kadar yüksek olacaktır. Sizler de ‘ Kart günlük gecikme statüsünde ne demek? ‘ sorusunun cevabı doğrultusunda kredi kartı ödeme işlemlerinizi en kısa sürede gerçekleştirmelisiniz.