Kahramanmaraş merkezli şiddetli depremde 11 il etkilendi. Deprem bölgesinde yer alan illerde OHAL ilan edildi. Afet bölgesi için alınan kararlar Resmi Gazete ’de yayımlanarak devreye girmiş oldu.

Bakan Bilgin’den depremzedelere nakdi yardım ile kısa çalışma ödeneği açıklaması! OHAL ilan edilen deprem bölgelerinde işten çıkarılma yasağı getirilirken, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği verilmesi için çıkarılan kararname Resmi Gazete ‘de yayımlanmıştı. Konu hakkında bilgi veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, işsizlik ödeneği ve kısa çalışma ödeneği almayan vatandaşlara nakdi yardım yapılacağını belirtti.  Kısa çalışma ödeneği ile nakdi destek kimlere verilecek? Merak edilen tüm soruların cevapları merak eden vatandaşlar araştırma yapıyor…

Kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği ödemeleri ile ilgili karar Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Yayımlanan karar göre OHAL ilan edilen illerde depremzedelere İŞKUR üzerinden kısa çalışma ödeneği verilecek. İşsizlik Sigortası Fonundan günlük olarak nakdi yardım da yapılacak. İşte depremzedelere verilecek ödemeler ile ilgili detaylar…

bakan bilginden depremzedelere nakdi ucret destegi aciklamasi1

Kimlere Kısa Çalışma Ödeneği Ve Nakdi Ücret Desteği Verilir?

Kahramanmaraş merkezinde meydana gelen asrın felaketinde 11 il etkilenmişti. Deprem bölgesinde yaşanan olumsuzları azalmak için OHAL ilan edildi. Deprem bölgesi için alınan karar Resmi Gazete ‘de yayımlanarak uygulamaya kondu.

OHAL Kapsamında bulunan iller için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Alanı ile ilgili alınan tedbirlere dair kararname, Resmi Gazete ‘de yayımlandı. Buna göre OHAL ilan edilen illerde bulunan vatandaşlara İŞKUR tarafından kısa çalışma ödeneği verilecek. Günlük olarak 133,44 kuruş olarak nakdi ücret desteği İŞKUR tarafından sağlanacak. Ayrıca OHAL bölgesindeki işyerlerinde işten çıkarma yasağı da getirildi.

Bakan Vedat Bilgin’den Depremzedelere Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, yapmış olduğu açıklamada “Deprem bölgesinde bulunan vatandaşlarımızı korumak adına OHAL süresi boyunca işten çıkarma yasağı uygulaması getirdik. Deprem bölgesinde yer alan işçilerimiz çalışmadıkları süre için Kısa Çalışma Ödeneği ve nakdi ücret desteği vereceğiz. Deprem dolayısı ile kapanan işyerlerinden dolayı işsizlik ödeneği alamayan kişilere, kısa çalışma ödeneği alamayan depremzedelere günlük olarak 133,44 lira Nakdi Ücret Desteği veriyoruz. Sosyal devlet anlayışı ile emekçilerimizin yanında yer alarak yaraların bir an önce sarılmasını hedefliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Kısa Çalışma Ödeneği (KÇÖ) nedir?

Depremden zarar gören işlemelerdeki çalışan işçilere kısa çalışma ödeneği veriliyor. 11 ili kapsayan bölgede yaşanan asrın felaketinden sonra deprem bölgesinde OHAL ilan edilmişti. Depremden etkilenen işlemelere kısa çalışma ödeneği veriliyor. Çalışma hayatının kolaylaştıracak bir takım önlemler alındı. Alınan önlemlerde işten çıkarma yasağı, nakdi ücret desteği  ile kısa çalışma ödeneği de bulunuyor.

Kısa Çalışma Ödeneği Kimlere Verilir?

Yaşanan depremin ardından deprem bölgesinde OHAL ilan edilerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından iş hayatını düzenleyici kararlar alındı. Deprem bölgesinde bulunan işyerlerinde işten çıkarma yasağı getirildi. Nakdi Ücret Desteği ile Kısa Çalışma Ödeneği gibi tedbirlerin alınması için düzenleme yapılarak Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğü kondu. Merak edilen konu Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği kimlere verilir? İşte bu konuda yapılan araştırma sonucu ortaya çıkan detaylar…

Genel ekonomik, sektörel ve zorlayıcı nedenler ile işyerindeki çalışma sürelerinin geçici olarak üçte bir oranında azaltılması ya da süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinin faaliyetlerinin tamamen veya kısman durdurulması sonucu çalışanlar, verilen maddi destekten faydalanabilir. İşyerinde 3 aylık süreyi geçmeyecek şekilde çalışılmayan dönem için gelir desteği sağlar.