Çevre, şehircilik ve iklim değişikliği bakanı Murat Kurum, TRT Haber’de sosyal konut projesi ile arsa başvuruları ile alakalı ayrıntıları açıkladı. Sosyal Konut projesine olan başvuru miktarının 7.5 milyona ulaştığını belirten bakan Murat Kurum 25 ekimde temellerin atılacağını belirtti.

Cumhuriyet tarihinin en önemli sosyal konut projesi. Pandemi zamanında bütün dünyada düzende bozulmalar meydana geldi.Bütün bunların neticesi olarak devletler, tarih boyunca hiç görmedikleri enflasyon ile mücadele etmektedir. Dünyanın en güçlü ülkeleri dahil olmak üzere bu süreçte sorunlarla karşı karşıyalar.Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak hızlı bir hareket sarf ettik. Hiç kimseyi çaresiz kılmadık. Bütün bu tedarik zincirinde bulunan sorun konut sektörünü de etkiledi. Hammadde olarak bakıldığında virüs süreci ile beraber eski üretim oranlarını elde edemedi.Konut sektöründeki piyasaya olan talebi azalttı.Bu problem karşısında artan kira ve konut ücretlerine yönelik bir çare bulmak adına vatandaşın sesini duyarak bu projenin gerçekleşmesini sağladık. Bu fiyatlar dengeli olacak. Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesini yapıyoruz. Arz,talep dengesini elde edeceğiz.

Şimdi olduğu gibi konut ücretleri sabitlenecektir.Ardından da konut ve kira ücretleri de azalacak. Geriye dönüp bakıldığı zaman söyleyip de yapamayacağımız herhangi birşey yoktur. Şehir hastanesini,millet bahçesini,havaalanı ve demiryollarının sayısının artmasını sağladık. Biz,bunları yapmış bir iktidarız. Deprem,sel ve yangın gibi afetler meydana geldi.Hepsinde de gerekeni yaptık.Bütün bunları yapan irade 250 bin konutu da yapar.Daha önceki 20 senede yaptığımız gibi tekrar yapacağız ve vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. 25 ekim tarihinde 17 şehirde temellerini attık.İnşaat yapılarımızı 2 yıl içinde bitirip vatandaşlarımıza teslimini sağlayacağız dedi.

 

Yedi buçuk milyon başvuru,sosyal konut proje kapsamında başvuru sayısı yedi buçuk milyonu buldu.

Resmi işlemleri tamamlanmış olan müracaat sayıları 4.560.000’e dayandı. Bu sayılardan sonra sayın Cumhurbaşkanımız bizlere talimat vererek konut yapılacak arsa miktarını 100.000’den 1.000.000’a çıkardık.İlk evim arsa ve ilk işim projesinde de gelir koşulumuz var.

Konut alınacak ise üstüne kayıtlı olan herhangi bir konut olmamalıdır. Arsa alacaklar ise üstlerine kayıtlı olan aynı biçimde arsa ya da konutlar olmamalıdır.Bununla birlikte işyeri için üstüne kayıtlı herhangi bir işyeri olmamalıdır. Vatandaşlarımız kayıtlı oldukları şehirlerde bulunan projelere başvurabilirler.

İlk evim arsa projesine başvuran kimseler 331.000’e ulaşırken konut projesine başvuran kimseler ise arsaya da başvurma imkanına sahip olabilirler.Her ikisi de çıkarsa birini tercih etmek zorundalar. Arsalarda taksitler ile fiyatlarda artış olmayacak.Taksitler sabit bir şekilde olacak.