Krediler ve devlet desteği alanında yapılan birçok yeni düzenleme ile ilgili olarak ‘ İcralık olanlar destek kredisi alabilir mi? ‘ gibi sorular sıkça sorulmaya başlanmıştır. Söz konusu devlet destek kredileri icralık olan kişiler için değildir. Fakat icralık olan kişilere icralarının ödenmesi veya yapılandırılması için devlet desteği sunulmaktadır. Devletin yeni yaptığı düzenleme kapsamında elektrik, su ve doğal gaz gibi temel ihtiyaç faturalarını ödeyememe gibi sebepler yüzünden icralık olan kişilerin 2.000 TL’ ye kadar olan icralık borçları başvuru kapsamında silinecektir. Başvurular e – devlet üzerinden yapılabilecektir.

Banka Sicil Affı

Devlet tarafından yapılan bir diğer düzenleme ise icralık olanlara yönelik banka sicil affı düzenlemesidir.  Bu düzenleme kapsamında geçtiğimiz sene 31 Aralık tarihine kadar icralık kişiler, borçlu olduğu bankaya veya icralık kişilere kredi veren bankalara başvurarak ya kredi yapılandırması yapabiliyor ya da uzun yıllara yayılan ödeme kolaylığı ile diğer bankaya olan borcunu kapatabiliyordu. Şimdilerde ise bu düzenlemeye yeni yönergeler eklendi. Bu yönergeler kapsamında; 2000 TL ve altında olan borçlar ödenecek, devamında kalan borç için ise yapılandırma bazında taksit imkânı sunulacaktır. Kara listede olan sicillerin temizlenmesi ve tekrar af durumuna geçmesi için de en az 5 sene geçmesi gerektiğini de belirtelim. Söz konusu yasanın onanması hakkında haber almak için takipte kalmaya devam ediniz.

Sicil Affı Başvuru

İcralık olan kişiler icra durumlarını sonlandırmak ve bozuk kredi sicillerini düzeltmek adına kredi borcu yapılandırma talebinde veya sicil affı talebinde bulunabilirler. Söz konusu alanlardan ilki olan yapılandırma talebi için borçlu olduğunuz banka özelindeki müşteri temsilciniz ile görüşme yaparak, borçlarınızı ödeyebileceğiniz rakamlar ile yapılandırabilirsiniz. Bunun dışında sicil affı için de çıkarılması beklenen yasa dâhilinde kişiler yine borçlu olduklara bankalara başvurarak gerekli şartları sağladıkları takdirde sicil affı talebinde bulunabileceklerdir. Sicil affı, icralık olanlara devlet desteği konularına ve ‘ İcralık olanlar destek kredisi alabilir mi? ‘ sorusuna açıklık getirdik. Sizler de bu açıklamalar ışığında icralık borçlarınızı yapılandırabilir veya çıkacak yasayı bekleyerek sicil affı talebinde bulunabilirsiniz.