Özellikle pandeminin patlak vermesiyle birlikte tüm dünyada ekonomi piyasayı sarsılmış ve ülkemiz de bundan nasibini almıştır. Son 2,5 yıldır dolar kurunun sürekli olarak yukarıya doğru ivmelenmesi karşısında sarsılan Türk piyasalarında, döviz kurundaki artış başta akaryakıt, elektronik ve inşaat olmak üzere tüm sektörleri derinden etkilemiştir. Önümüzdeki hafta ve aylarda dolar kurunun nasıl seyredeceği merak konusu olurken, ekonomi uzmanlarının çeşitli dolar beklentileri bulunmaktadır. An itibariyle 18,64 TL olan dolar artacak mı, bu fiyattan dolar alınır mı, dolar bozdurma zamanı mı gibi soruların büyük bir soru işaretiyle kaldığı günümüzde, uzman görüşlerini paylaşarak bu soruları bir nebze de olsa dindirmeye çalışalım.

Dolar Artmaya Devam Edecek Mi?

Pandeminin ülkemize görülmesiyle birlikte aynı gün artmaya başlayan dolar kuru 6,10 seviyesinden başlayarak sürekli bir ivme kazanmış ve kısa sürede 18 TL seviyelerine tırmanmıştır. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan kur korumalı TL mevduat hesabı uygulamasıyla birlikte 18 TL bandında sabitlenen dolar kuru, Temmuz 2022 döneminden bu yana +0,50, -0,50 oynamalarla birlikte 17,50-18,50 TL aralığında gelip gitmektedir. Bundan sonra dolar artmaya devam edecek mi sorusunun cevabı ise belirsiz olmakla birlikte ekonomi uzmanları 2023 yılındaki genel seçimlerin büyük bir belirleyici olacağı yönünde hem fikir.

Genel seçimlerden çıkacak olan sonuçlar hangi yönde olursa olsun, döviz kurunu derinden etkileyeceğinin kesin olduğu konusunda fikir birliğine varan ekonomistler, seçim sonucuna bağlı olarak döviz kurunun artma eğiliminde mi yoksa azalma eğiliminde mi olacağı yönünde fikir ayrılığına düşmektedir. Yine uzmanların fikir birliğine vardığı bir başka konu ise, aynı iktidarın devamı halinde kurda ciddi bir değişiklik olmayacağı yönündedir. Öte yandan iktidarın el değiştirmesi, olası koalisyon seçenekleri ise piyasaları olumlu ya da olumsuz yönde ciddi bir kaymaya götüreceği düşünülmektedir. 22 yıllık iktidar düzeninin bozulması piyasalarda bozulmaya yol açabileceğini düşünen kesim ile, muhaliflerin iktidara gelmesiyle birlikte döviz kurunun aşağıya çekileceği görüşünde olan kesim arasında ciddi bir görüş ayrılığı bulunmaktadır.

Kısa ve Orta Vadede Dolar Kuru Ne Olur?

Kısa ve orta vade olarak tanımlanan sürelerde, dolar kurunun nasıl seyredeceği küçük ve büyük yatırımcılar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Yılbaşına kadar olan 2 aylık sürede dolar kurunda ciddi bir dalgalanma beklenmezken, yeni yıldaki enflasyon rakamları ve maaş artışları doğrultusunda bazı sektörlerde artış beklenmektedir. Bu artışların döviz kuruna da yansıyacağını düşünenler olmakla birlikte, yansımanın hangi yönde olacağı konusu belirsizliğini korumaktadır.

İki aya yakın bir süre olan 2023 yılbaşı tarihi, kısa vadede dolar kurunun olağanüstü bir durum, afet, yeni bir salgın ortaya çıkmadığı müddetçe 18,50 TL bandında kalacağı ve kar getirecek ya da zarar ettirecek bir dalgalanma olmayacağı yönünde fikir birliği bulunmaktadır. Öte yandan yılbaşından sonra dolar kuru artacak mı sorusu ise büyük bir belirsizlik içindedir. Kimi uzmanlar enflasyon rakamlarının artma eğiliminde olduğunu ve dolar kurunun da yeni açıklanacak enflasyon doğrultusunda artacağı yönünde fikir bildirirken, kimi uzmanlar ise dolar kurunun direnç noktasına ulaştığı ve seçim dönemine kadar aynı seviyede ya da aşağı seviyelerde seyredeceği kanısındadır.

dolar

Dolar 20 TL Olur Mu?

Ülkemizde uzun yıllardır artış eğiliminde olan dolar kuruyla ilgili en çok merak edilen sorulardan birisi de şüphesiz dolar 20 TL olur mu konusudur. Uzman görüşleri ise orta veya uzun vadede doların mutlaka 20 TL barajını geçeceği yönünde belirirken, 2023 genel seçimlerinin önemli bir kırılma anı olabileceği konusunda ağız birliği bulunmaktadır.