ABD Merkez Bankası ‘nın yani kısa adıyla Fed,bugün siyasi faizini 25 baz puan yükseltmesini kesin olarak bakılırken karar metni ile Fed başkanı Jerome Powell’ın yapmış olduğu açıklamalardaki yönlendirmelerin piyasa verilerinde belirleyici etkide olması beklenmektedir.
Küresel piyasalarda dikkatler ABD Merkez Bankası’nın yani Fed’in bugün açıklayacağı para politikası kararlarına çekilirken bankanın faiz yükselmesine gelecek toplantıdan sonra ara verilebileceğine yönelik beklentilerin kuvvetlenmesi risk iştahını desteklemekte.
Fed,bugünkü toplantıda politika faizinin 25 baz puan yükselmesine mutlak gözüyle bakılırken karar metni ve Fed başkanı Jerome Powell ‘ın yapmış olduğu açıklamalarındaki yönlendirmelerin piyasaların yönü bakımından belirleyici olması beklenmektedir.
Analiz yapanlar,ABD’de önceki gün açıklanan makroekonomik verilerde enflasyonun hız kestiğine yönelik işaretlerin arttığını kaydederek bankanın enflasyondaki seyrini analiz etmekteki kullanmış olduğu istihdam maliyeti endeksinin önceki yılın son çeyreğinde %1 ile beklenenden daha az arttığını bildirdi.
Bugün açıklanacak olan ADP özel sektör istihdamı ve cuma günkü tarım harici istihdam verilerinin işgücü piyasalarındaki duruma açıklık getirmesinin beklendiğini söyleyen analistler ülkede istihdam verilerindeki olabilecek gevşemenin Fed’in politika sahasını genişletebileceğini söyledi.
Analistler,piyasada ABD’deki yumuşak düşüş senaryosunun henüz ihtimal dahilinde olduğunu söyleyerek Fed’in para politikası kararlarının öncesinde ABD’nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 senelik tahvil faizi arasında bulunan farkın takriben 120 baz puanda ilerlediğini hatırlattı.
Diğer yandan yoğunluk olan bilanço sezonunda açıklanmış olan şirket karlılıklarının çoğunlukla beklentileri geride bıraktığını hatırlatan analistler,Apple,Alphabet ve Amazon gibi dev firmaların ise finansal neticelerini perşembe günü açıklayacağını belirtti.

Avrupa yönünde dün açıklanmış olan verilere göre Euro bölgesinin ekonomisi 2022 yılının 4. çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,1 büyüme kaydetmiş oldu.Analistler,Euro bölgesi ekonomisine yönelik resesyon derdinin azaldığını hatırlatarak bugün bölge genelinde açıklanacak olan üretim sanayii,satın alma yöneticileri endeksi ve Euro bölgesi tüketici fiyat endeksi verilerinin yarınki Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının kararlarının öncesinde piyasalardaki hareketliliğin yükselebileceğini ifade etti.
İki bankanın da yarın politika faizini 50şer baz puan yükselteceğinin fiyatlandığını bildiren analistler,makroekonomik verilerin resesyon ve enflasyon derdini kısıtlı da olsa yatıştırması ile bankaların gelecek döneme yönelik daha hassas sinyaller vermesini beklediklerini ifade etti.Newyork borsasındaki alıcılı seyir,yeni günde Asya’da taşınırken bölgede açıklanmış olan verilerin üretim sanayiinde yavaşlamasının sürdüğüne işaret etmesi artışı sınırlandırdı.