Besicilerimizin son yıllarda devlet tarafından verilen desteklerden yararlanabilmek için merak ettiği sorulardan bir tanesi de keçi desteği başvurusu nasıl yapılır sorusudur. Keçi desteği başvurusu her yıl farklılıklar olmakla beraber bu sene Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından her keçi için 35 TL olarak belirlenmiştir.

Keçi Desteği Başvurusu İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Keçi desteğinden yararlanmak isteyen besicilerimiz dilekçe ile damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine başvurmalıdırlar. Bu başvuru sonrası sisteme kaydedilen başvurular KKBS ye kayıt olur ve bununla birlikte üye bilgisi, işletme bilgisi gibi bilgiler liste olarak il/ilçe müdürlüklerine kaydolur.

Başvuru İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Desteklemeden yararlanmak isteyen besicilerin hayvanları   belirlenen tarihte yahut belirlenen tarihten daha önce doğmuş olmalıdır. Besicilerin damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliğine kayıtlı olması gereklidir. Anaç koyun ve keçiler küpeli şekilde ve besici adına TÜRKVET’ te kayıtlı olmalıdır.

Destek İçin Değerlendirme Süreci Nasıl Olur?

Destekleme başvurusu alım süreci değerlendirilirken KKBS’ ye aktarılan kayıtlar için yerinde tespitler yapılır. Başvuruda bulunan besicilerin bakanlıkça belirlenen belirli tarih aralıklarında işletmelerinde bulunmaları gereklidir. Destekleme alımları sırasında başvuru ile ilgili evraklar KKBS de yayımlanır. Bakanlıkça yapılan başvuru sonrası onaylanan başvurular taraflara ilan olunacaktır. Bu süreç 12 ay içerisinde tamamlanacaktır. Uygun görülen destek için uygun olan başvurular için hak ediş cetveli hazırlanarak ödeme için uygun olanlar bakanlıkça değerlendirilecektir. Bakanlık bu süreci titizlikle inceleyerek uygun olan adayları belirleyecektir.

keci destegi basvurusu nasil yapilir

Bakanlık ise tüm bu başvuru süreçleri sonrasında değerlendirmede hak kazanan adayların ödemelerinin yapılması için ziraat bankasına talimat gönderir. Ziraat bankası ise ödemelerin yapılması için genel müdürlüğüne talimat gönderir. Destekleme alımları için gerekli belgelerin   hazırlanması, gönderilmesi, ödeme ile ilgili diğer bilgiler HAYGEM tarafınca hazırlanacaktır. Tüm bu bilgiler ışığında keçi desteği başvurusu nasıl yapılır sorusu yanıtlanarak, besiciler için bu sürecin nasıl ilerlediğini öğrenmiş olduk. Bu bilgiler ışığında yapılacak başvuru koşullarına riayet edildiği takdirde devlet desteğine besicilerimiz kavuşmuş olup hayvancılık sektörünün kalkınması için de bir bakıma desteklenmiş olacaklardır.