Banka müşterileri kredi kartı aidatı ödememek için ne yapmalı? Sorusunu devamlı soruyor. Öncelikle bankaların bazı kartlar için yıllık ücret talep etmeleri söz konusuyken, ücretsiz kredi kartlarının da bulunduğunun bilinmesi gerekiyor. Bankaların ücret talep ettiği kredi kartı aidatları, belirli kartlar için geçerlidir. Bu yasal bir durumdur ancak ücretsiz kredi kartları da bulunmaktadır. Bu durumda kişiler ücretsiz yani aidat ödemeden sahip olmak istedikleri kredi kartını bankaya bildirmelilerdir. Bankalar, bu talebe cevap vermek zorundadırlar.

Aidat ödemeden kredi kartı sahibi olmak için aidatsız bir kredi kartı istendiğine dair dilekçe ile bankaya başvuru yapılır. Başvuru yapıldıktan sonra banka tarafından incelemeye alınır ve sonucunda kişilere yıllık aidat ödemesi olmayan kredi kartları tahsis edilir.

Aidat Ücreti Olmayan Kredi Kartları

Bankaların yıllık ücretli olan kredi kartları gibi ücretsiz olan kartları da vardır. Genel olarak bankalar müşterilerine yıllık aidatı olan kartları vermektedir. Ancak bir başvuru ya da itiraz dilekçesi ile aidat ücreti olmayan kredi kartları talep edilebilir. Bu kartlar bankalar tarafından çıkarılan kartlardır. Birçok kart çeşidi bulunmaktadır ve isteyen kişiler bu yıllık ücreti olmayan kredi kartlarını kullanabilir. Aidat ücreti bulunmayan kredi kartları arasında;

  • World Eko (Yapı Kredi)
  • Bonus Flexi (Garanti)
  • Maximum Kart (İş bankası)
  • Net Kart (Denizbank)

Bu kredi kartları yıllık ücreti olmayan kredi kartlarıdır. Aidat ödemek istemeyen banka müşterileri aidatsız kredi kartları tercih edebilir.

Kullanılmayan Kredi Kartı İçin Aidat Ödenir mi?

Banka müşterileri kredi kartlarını alırken aidat için de sözleşmede yer alan kısımlara imza atarlar. Ancak sözleşmede yer alıyor olsa bile alınan kredi kartı kullanılmadıysa bankalar bu kart için aidat alamazlar. Aidatın alınabilmesi için en az 180 gün boyunca kart aktif şekilde kullanılmalıdır. Bu 180 gün kesintisiz bir şekilde kart kullanılmışsa aidat ödenir.

Kullanılmayan kartlardan talep edilen aidatlara itiraz edilmektedir. Çünkü 180 günün altında olan ve kullanılmayan kartlar için aidat alınmamaktadır. İşte kredi kartı aidatı ödememek için ne yapılmalı ve kullanılmayan kartlar için aidat ödenir mi sorularının cevapları bu şekildedir.