Hayvancılık destekleme uygulamasında malak desteği başvurusu yılda 2 dönem halinde yapılır.  İlk dönem başvurusunu kaçıran ya da eksik evraklarını tamamlayanlar ikinci dönem başvurularını yapabilir. İlk dönem başvuruları 31 Aralık 2021 ve ikinci dönem başvuruları 1 Temmuz ile 1 Ağustos 2022 tarihlerini kapsamaktadır. Başvuruda bulunacak kişiler internet üzerinden başvuruyu yapabilir. Teslim edilmesi gereken dosyalar 5 gün içinde İl Müdürlüklerinde girişi yapılır. Bulunduğunuz şehirdeki İl ya da İlçe Tarım Müdürlüklerine veya malak yetiştiriciliği derneğine kayıtlı olanlar dernek vasıtasıyla başvuruyu gerçekleştirebilir. Belirlenen tarih aralığında yapılan başvurular bakanlık tarafından onaylandığında yatırımcıya haber verilir. Bilgi verildiği tarihten sonraki 12 ay içerisinde süreç tamamlanır.

Destek Ücreti Ne Kadardır?

Soy kütüğüne kayıtlı olan malak için 300 TL, aşıları tam olan 4 ayın ve üzerindeki malaklar için 500 TL, suni tohumlamadan doğmuş olan malaklara 500 TL hibe desteği verilir.

Malak Desteği Nedir?

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayvancılıkla uğraşan kişilere verilen destek olarak bilinir. Malak desteği için başvuru şartlarına uyan kişilere yılda iki kere malak başına ödeme yapılan destek türüdür.

Malak Desteği Şartları Nelerdir?

Malakların 2021 yılında doğmuş olması gerekmektedir.  Hayvanların küpelenmiş olması aranan malak destek şartlarındandır.  Malakların doğduğu işletme adıyla Türkvet, Veteriner Bilgi Sistemi ve e- ıslah birimine kayıtlı olması gerekir. Dünyaya geldiği işletme içerisinde minimum 120 gün yaşamış olmalıdır. Malakların düzenli olarak zorunlu aşılarının yapılmış olması önemli şartlardandır. Çoklu doğum sonucunda veya tekli doğumla dünyaya gelmiş olan her malak yine bu destekten faydalanabilir. Soy kütüğüne kayıtlı malakların anne ve babasının MIS’da kayıtlı olması gerekmektedir. Bakanlığın belirlediği listede yer alan illerde doğan malaklar eğer tüm şartlara uyuyorsa ek destek ödemesi alabilir.

Başvurular Nereye Yapılır?

41 il kapsamında GAP, DAP, KOP,  DOKAP ile İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine aynı zamanda materyal alımları için İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuruda bulunulmaktadır.

Destek Almak İsteyen Çiftçilerde Aranan Kriterler?

  • İlk şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • 18 yaşını aşmış olması ve 41 yaşından büyük olmaması
  • Başvuru tarihinden önce son 1 yıl içinde hayvancılıkla ilgilenmek
  • Proje hazırlaması ve projeyi İl ya da İlçe Müdürlüklerine sunması
  • Hiç hibe desteği almamış olması
  • Başvuruda belirtilen hayvan sayısına sahip olması
  • Başvuru sahibinin sigortalı bir işte çalışmıyor olması
  • Malak desteği başvurusu yapmak isteyen kişilerin okur-yazar olması
  • Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması