PİYASALAR POWEL SONRASI HAREKETLENDİ
Fed Başkanı Jerome Powell‘ın Çarşamba günü yaptığı konuşmanın ardından dünya çapında piyasalar olumlu tepki verdi. Yatırımcılar, Powell’dan daha güzel bir ton bekliyordu ve Fed’in faiz oranlarında esnek kalacağını ve hatta gerekirse indirebileceğini belirttiğinde hoş bir sürpriz yaşadılar. Bu, hisse senetlerini yükseltti ve yatırımcılar gelecekte daha düşük borçlanma maliyetleri beklediğinden tahvil fiyatlarında artışa neden oldu. Powell’ın konuşmasına piyasanın olumlu tepkisi, Çin ile devam eden ticari gerilimlere rağmen yatırımcıların ABD ekonomisine olan güvenlerinin devam ettiğini gösteriyor.
Fed Başkanı Jerome Powell’ın ekonominin durumuna ilişkin konuşmasının ardından piyasalar tepki olarak hareket etti. Powell’ın yorumları, Fed’in daha güven veren bir duruş sergileyeceğini ve herhangi bir ekonomik gerilemeyi yumuşatmaya yardımcı olmak için destek sağlayacağını gösterdi. Bu haber, Dow Jones Sanayi Ortalamasının 400 puandan fazla sıçramasıyla hisse senetlerinin toparlanmasına neden oldu. Yatırımcılar bu haber konusunda iyimser olurken, bazı analistler, bunun gelecekte enflasyona ve daha yüksek faiz oranlarına yol açabileceğinden endişe ediyor. Yatırımcılar Powell’ın yorumlarını sindirirken, önümüzdeki günlerde ve haftalarda piyasaların nasıl tepki vereceğini göreceğiz.
Piyasalar Nasıl Tepki Verdi
Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı konuşmanın ardından dünya çapında piyasalar olumlu tepki verdi. Konuşma, Fed’in para politikasına yaklaşımında daha esnek olabileceğinin ve gerekirse daha fazla teşvik sağlamaya istekli olabileceğinin bir işareti olarak görüldü. Bu, hisse senetleri, tahviller ve emtialarda bir artışa neden oldu. Powell’ın gerekirse daha fazla faiz indirimi yapılabileceğine ilişkin açıklamaları da yatırımcıları cesaretlendirdi. Bu haber yatırımcı güvenini artırdı ve piyasaları yükseltti.Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının ardından dünya çapında piyasalar önemli ölçüde hareketlendi. Ekonomi ve faiz oranlarının görünümü hakkındaki yorumları, yatırımcıları onun sözlerine göre kararlar almaya yöneltti. Dow Jones Sanayi Ortalaması %2’den fazla yükselirken, diğer önemli endeksler de kazançlar kaydetti. Yatırımcılar, Powell’ın güçlü bir ekonomi ve düşük enflasyon seviyelerine vurgu yapan açıklamalarına olumlu tepki verdi. Bu, Fed’in yakın zamanda faiz oranlarını artırmayacağının bir işareti olarak görüldü. Sonuç olarak, yatırımcılar artık yakın gelecekte piyasada daha fazla kazanç sağlayabilecek bir oran indirimi bekliyorlar.

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günü yaptığı konuşmanın ardından dünya çapında piyasalar çılgına döndü. Faiz oranlarının daha uzun süre düşük kalacağı yönündeki yorumları, yatırımcıların hisse senetlerini daha düşük fiyattan alma fırsatını değerlendirmeleri ile hisse senedi fiyatlarının yükselmesine neden oldu. ABD doları da diğer majör para birimleri karşısında zayıflayarak, yabancı yatırımcıların ABD hisse senetlerine yatırım yapmasını daha cazip hale getirdi. Yatırımcılar ayrıca bunu gelişmekte olan piyasa tahvilleri ve para birimleri gibi daha riskli varlıkları satın almak için bir fırsat olarak gördüler. Yatırımcıların mevcut durumdan faydalanması ve daha fazla fırsat araması nedeniyle piyasa faaliyetlerindeki bu artışın önümüzdeki haftalarda da devam etmesi bekleniyor.Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’daki konuşmasından bu yana dünya çapındaki piyasalar bir akış halinde. Konuşmasında, Fed’in para politikasına karşı daha uyumlu bir duruş sergilemeye istekli olabileceğini öne sürdü ve bu durum piyasaların olumlu tepki vermesine neden oldu. Yatırımcılar hevesle onun açıklamalarını bekliyor ve şimdi pek çok kişi bunun ekonomi için yeni bir çağın başlangıcı olabileceğini umuyor.

Piyasalar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yaptığı konuşmanın ardından çılgına döndü.Fed’in öngörülebilir gelecekte faiz oranlarını düşük tutmaya çalıştığını ve bu haberin hisse senedi fiyatlarında artışa neden olduğunu belirtti. Bunu, yatırımcılar düşük faiz ortamından yararlanmaya çalışırken, altın ve petrol de dahil olmak üzere emtialarda bir ralli izledi. Powell’ın enflasyonun kontrol altında tutulduğuna ilişkin açıklamalarına da piyasalar olumlu tepki verdi. Bu, artık bu piyasalarda mevcut olan fırsatlardan yararlanmak isteyen yatırımcılar ve tüccarlar için bir iyimserlik ortamı yarattı.