Devlet desteklerinin ön plana çıktığı şu günlerde en çok merak edilenlerden biri ‘ Prefabrik ev devlet desteği nasıl alınır? ‘ olmaktadır. Artık prefabrik evlerin kullanımının artması ile devlet desteği sadece betonarme evlere değil aynı zamanda prefabrik evlere de verilmektedir. Belirlenen destek fiyatı ise 2022 yılında 150.000 TL olmuştur. Bu bağlamda prefabrik ev devlet desteği almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurulması gerekmektedir.

Prefabrik Ev Devlet Desteği Başvurusu

Özellikle depreme karşı dayanıklı olmaları sonucu devlet büyükleri tarafından da yaptırılmak istenen prefabrik evler konusunda devlet desteği almak isteyen kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Vakıflar gerekli şartları barındırmaları gerekçesi ile prefabrik ev devlet desteği için başvuran kişilere 2021 yılında 40.000 TL olan ve 2022 yılında 150.000 TL’ ye yükseltilen devlet desteği verilmektedir. Peki, prefabrik ev yardımı için kişilerin taşıması gereken şartlar nelerdir?

  1. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir net asgari ücretin 3’te 1’ inden az olmalıdır. Bu oran 2022 yılı asgari ücreti için 1.833 TL ’ dir.
  2. Yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli olma, dul olma gibi özel durumlardan herhangi birinin mevcut olması gerekmektedir.
  3. Prefabrik ev yapılacak arsanın tam hisseli tapusuna sahip olmak gerekmektedir.

Bu şartlar sağlandığında kişiler, en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak 150.000 TL yardımı alabilirler.

Devlet Desteği Dışında Nasıl Prefabrik Ev Alınabilir?

Görüldüğü üzere artık prefabrik evler betonarmelerden daha çok tercih ediliyor. Çünkü hem depreme ve deprem kadar yıkıcı olan doğal afetlere karşı betonarmelere göre daha dayanıklı hem daha uygun fiyatlı hem de çevreye dost ürünler kullanılarak üretilen yapılardır. Bu anlamda devlet desteği sağlanması için gerekli şartlara sahip değilseniz ama prefabrik ev istiyor iseniz belirli şartlar dâhilinde konut kredisi yöntemini de deneyebilirsiniz. Sizler de ‘ Prefabrik ev devlet desteği nasıl alınır? ‘ sorunuzun cevabı doğrultusunda devlet kurumlarına başvurarak destek talep edebilir veya çeşitli bankalardan konut kredisi seçeneğine başvurabilirsiniz.